Долната камара на италианския парламент гласува доверие на правителството на Джузепе Конте с 321 гласа "за", 259 "против" и 27 "въздържал се". Гласуването беше явно и поименно - всеки депутат излизаше пред президентската скамейка и обявяваше решението си на глас. Конте напусна залата на Камарата веднага щом гласуването започна, съобщава италианската агенция АНСА, цитирана от БГНЕС.
Още: Киев: Никой друг освен Украйна не може да решава колко и какви въоръжени сили да имаме
Още: Украйна е ударила пореден важен руски завод, пожар и в руска петролна рафинерия (ВИДЕО)
Премиерът на Италия поиска подкрепа от "проевропейското пространство: либерално, популярно, социалистическо". Опозицията в съдебната зала призова за оставка.
"Моят призив е много ясен: има точен и формулиран политически проект, който има за цел да направи страната по-модерна и да завърши много реформи и промени, които вече са в процес", коментира Конте.
"Бъдещето на страната зависи от избора, които всеки ще реши да направи в този момент", каза той преди гласуването да започне.
Още: Гимназиален учител колекционирал детска порнография: Ще му се размине ли?
Още: Путин събира главорезите за следващия епизод на войната
Абсолютното мнозинство в Камарата се постига при 315 гласа, с един по-малко от 316, които обикновено се изискват. Кворумът е намален поради оставката на Пиер Карло Падоан, който напусна парламента на 4 ноември миналата година, за да заеме поста в борда на "Уникредит" и все още не е заменен с друг депутат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приготвено за продажба: Откриха 11 т месо с изтекъл срок
Още: "Никога няма да приемем, че сме българи": Албански съд решава българо-македонски спор
Правителството на Конте беше на ръба на оставката поради оттеглянето от управляващото мнозинство на малката партия на бившия премиер Матео Ренци "Италия вива". Заради това трябваше да се изясни има ли правителството парламентарна подкрепа. Днес, 19 януари, процедурата ще бъде повторена в горната камара - Сената, където подкрепата на мнозинството не е гарантирана.