Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заради "Thomas Cook" ЕП поиска гаранционни фондове за авиокомпаниите

25 октомври 2019, 07:30 часа • 1178 прочитания

Правата на пътниците вече трябва да вклюват задължителни меганизми за защита като гаранционни фондове или сключени застрахователни договори от страна на авиокомпаниите. Това гласуваха евродепутатите като правила на ЕС в интерес на пътниците, съобщава в.Сега.

Фалитът на туроператора "Thomas Cook" предизвика преразглеждане на цялостната политика в сектора, по която евродепутатите дебатираха и подписаха резолюция. Сега всяка държава членка трябва да обяви своята позиция.

Причините, довели до фалита на "Thomas Cook", трябва да бъдат проучени, като се има предвид, че финансовото състояние на компанията е било вече известно на британските власти, решиха депутатите на сесия в Страсбург.

Ако е необходимо, правилата могат да бъдат променени, за да се следи по-добре финансовото състояние на авиокомпаниите, смятат евродепутатите и добавят, че държавната помощ може да бъде разглеждана като вариант за смекчаване на негативните икономически последици, но само като крайна мярка.

Евродепутатите разписаха в резолюцията ЕК да представи предложение за правото на работниците да получават информация и да участват в консултации, както и относно прогнозирането и управлението на процеси по преструктуриране в комапаниите, съобщи пресслужбата на ЕП.

Според евродепутатите държавите членки трябва да използват Европейския социален фонд и Европейския фонд за приспособяване към глобализацията, за да помогнат на работниците, загубили работата си в резултат на фалита, както и на компаниите, засегнати от срива на туристическата компания, а Комисията трябва да установи финансови инструменти на ЕС, които биха могли да компенсират причинените на сектора вреди.

Комисията и държавите членки трябва също да гарантират, че работниците, засегнати от неплатежоспособността на работодателя, ще получат изработените си, но неизплатени заплати и пенсионните си обезщетения, добавят те.

Евродепутатите отбелязват, че от 2017 г. над 32 компании са фалирали и  Еврокомисията трябва да установи дали са необходими нови мерки, за да бъдат предотвратени подобни ситуации в бъдеще.

Накрая, евродепутатите подчертават, че туристическият сектор, който претърпя сериозни щети поради срива на „Thomas Cook“, генерира повече от 10 процента от общия БВП на ЕС и действа като стимул за други сектори. Следователно той следва да бъде включен в приоритетите на Комисията и да има отделен бюджетен ред в следващия бюджет на ЕС, се посочва още в резолюцията.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес