Глобалните въглеродни емисии нараснаха с 2,0% миналата година, което е най-високият темп от 2010-2011 г., съобщиха от енергийният гигант BP.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
"Налице е нарастващо несъответствие между изискванията на обществото за действия във връзка с изменението на климата и реалния темп на напредък, като търсенето на енергия и въглеродните емисии нарастват с най-бързия си темп от години", каза Боб Дъдли, главен изпълнителен директор на BP. "Светът е на неустойчив път", каза той.
Статистическият преглед на световната енергетика на BP се разглежда като стандарт за енергийната индустрия, обединявайки данни за всичко - от размера на петролните запаси на страните до производството на енергия от възобновяеми източници и различните нива на потребление.
Той установи, че световното търсене на енергия е нараснало с 2,9%. Част от това нарастване бе постигнато с процъфтяващата експлоатация на шистовите запаси от петрол и газ в САЩ, която отбеляза най-бързото нарастване, се казва в доклада.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Правителствата по целия свят са подложени на засилен натиск от страна на участниците в кампанията за определяне на крайни срокове, до които ще намалят нетните емисии на парникови газове до нула.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Снежна буря в Швеция предизвика невиждани верижни катастрофи (СНИМКИ)
Още: Юлия Навалная: Алексей продължава да обединява и след смъртта си
Главният консултативен орган на Великобритания по въпросите на изменението на климата препоръча целта на правителството да е 2050 г., същата дата е в плановете и на някои други европейски правителства.
Прогресивното крило на Конгреса на САЩ настоява за 2030 г., въпреки че повечето анализатори смятат целта за недостижима и прекалено скъпа за достигане.
Докладът на BP установи, че докато използването на възобновяеми енергийни източници е нараснало с 14,5% през 2018 г., то все още представлява само една трета от общото увеличение на производството на електроенергия през миналата година.
Още: МААЕ: Още има тлеещи пожари в АЕЦ "Чернобил" след удара на руския дрон
Още: Една година без Алексей Навални: Светът му отдава почит (СНИМКИ И ВИДЕО)