Докладът на междупарламентарната група по въпросите за чуждестранните студенти във Великобритания не е утешителен, констатира вестник I.
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
Твърдата имиграционна политика, прилагана в страната през последните години от управляващата Консервативна партия, направи британските университети по-малко привлекателни за чужденци и доведе до съществени финансови загуби за ВУЗ-овете.
Данните от отчета показват, че поне три университета се намират на ръба на фалита поради намаляване броя на чуждестранните студенти. И като цяло влиянието на парите, които носят чуждестранните студенти на Великобритания, е съществено за цялата икономика на Острова.
За сравнение в отчета на парламентаристите се показва, че от 2012 до 2015 г. в САЩ броят на чуждестранните студенти се е увеличил с 22,5%, в Канада – с 26,9%, а в Австралия – с 18%. В същото време ръст в британските университети на практика няма – той е под един процент, предаде БГНЕС.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
Вестникът отбелязва, че във връзка с прогнозирания растеж на икономиката на Китай и Индия се очаква съществено увеличение на броя студенти от тези страни, които ще се насочат към образование зад граница. Но още сега, отбелязват парламентаристите, абитуриентите от Индия избират Канада, а не Великобритания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Въз основа на отчета депутатите призовават британското правителство не само да промени имиграционните правила за студентите, да облекчи изискванията и да им предложи специални работни визи за трудоустрояване след дипломирането в британски университети, но и да се откаже от антиимигрантската риторика.