Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Великобритания въвежда визи за европейски граждани от 2021г.

20 май 2020, 06:49 часа • 14276 прочитания

Край на свободното придвижване на европейски граждани към Великобритания. Страната въвежда визи от януари 2021г.

Още: Животът след руски плен: Всяко подрънкване на ключове ми напомня как за нас идваха мъчителите ни

Още: Кметът на Москва потвърди оценката на Зеленски за ранените в Украйна руски войници (ВИДЕО)

Почти 4 месеца след Brexit долната камара на британския парламент одобри нова визова точкова система от догодина, която ще важи за гражданите на страните-членки на ЕС, както и за  тези от Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария. "За" проектозакона гласуваха 351 депутати, 252 бяха "против".

За да получат трудова виза, желаещите ще трябва да имат предложение от работодател със заплащане минимум 25 600 лири на година, да владеят добре английски език и да се трудят в райони или сектори с недостиг на кадри.

Обсъждането на законопроекта премина при разгорещени спорове, тъй като ще засегне сектори, които традиционно разчитат на източноевропейци за тежка и по-нископлатена работа - медицински сестри, работещи в старчески домове и ферми, сред които и много българи, пише 24 часа.

Още: Руският собственик на потъналия край Испания кораб "Урса Майор" заговори за "терористична атака" (ВИДЕО)

Още: Украински дронове стоят зад взрив в голям руски оръжеен склад и зад пожар в "Транснефтепродукт" (ВИДЕО)

Опозицията призова правителството да преосмисли системата, преди да я въведе окончателно, тъй като епидемията от коронавирус е показала колко са необходими и по-малко платените работници в здравеопазването и социалните грижи.

Не може в четвъртък вечер да излизате и да им ръкопляскате, че се борят с епидемията, и в понеделник да им казвате, че не са добре дошли в тази страна, каза Ник Томас-Симъндс, депутат от Лейбъристката партия. Той нарече голямо лицемерие случващото се спрямо 180 000 европейци, които работят в здравеопазването на Англия и Уелс.

В същото време вътрешният министър Прити Пател нарече системата "удачна" и обясни, че тя щяла да помогне на Великобритания да овладее икономическите последици от пандемията от коронавирус.

Британската икономика е силно зависима от чуждестранна работна ръка, сезонните работници са най-вече от Източна Европа. Мигрантите от страните в региона работят предимно в здравния сектор, селското стопанство и в строителния бранш.

Още: Коли за милиони евро на пияни латвийски шофьори бяха дарени на Украйна

Още: Самоубийство на машинист вкара в хаос жп транспорта във Франция

В момента страната изпитва остър недостиг на желаещи да обработват посевите и да прибират реколтата. Правителството стартира и кампания, в която призовава британците да излязат на полето и да нахранят нацията.

"Нахранете нацията": Няма кой да прибере реколтата във Великобритания

Поради тази причина и принц Чарлз призова англичаните да се включат в правителствената инициатива за създаване на “сухопътна армия” за събиране на реколтата по примера на британските жени по времето на Втората световна война.

В специално обръщение от градината си той заяви, че последните месеци са показали, че храната е ценна и не може да се приеме за даденост.

Заради епидемията повечето от българите и румънците, които са 90% от трудещите се в английски ферми, отказаха да пътуват това лято до Великобритания. В момента се търсят около 70 000 сезонни работници.

След призив към останалите без работа англичани да излязат на полето около 30 000 заявиха интерес, но по-малко от двеста го направиха. Стотици се оплакаха от твърде тромавата система за кандидатстване, изискваща да изпращат няколко видеоклипа с отговори на въпроси защо са мотивирани да го направят. Освен това предлаганата работа била твърде далеч от техните домове, което означавало да живеят на каравани и да плащат за тях, както правят чуждите работници

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес