Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Туризмът в Албания е заплаха за речните води

22 юли 2024, 11:10 часа • 933 прочитания

През последните години Албания все повече се утвърждава като примамлива и красива туристическа дестинация. Но днес искрящите изумрудени води на река Сушица в южната част на страната са изложени на риск заради проект, който ще отклони част от потока ѝ, предупреждават активисти, предаде БГНЕС.

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)

Строителен бум

По стотиците километри девствено крайбрежие на страната се наблюдава строителен бум, който се захранва от туризма, а новите обекти се нуждаят от вода - много вода.

Още: Наплив: Туристите в Хърватия доближават милион

Това предизвиква борба, която се повтаря с други спорове за интензивно развитие в Албания. Страната приветства инвестициите след десетилетия на бедност, причинена от комунистическото управление и неговия хаотичен разпад.

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Снимка: iStock

Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Противопоставяне

Още: 80% от руснаците не могат да си позволят дори почивка в страната

Местните жители се противопоставят на бързото развитие, като твърдят, че плановете за насочване на водата към развиващите се райони застрашават собственото им икономическо оцеляване.

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

В долината на река Сушица в Южна Албания редица села се събраха на протест срещу нов проект за отвеждане на вода от реката в района до близко разположен комплекс на брега.

„Битката за водата е битка за нашите деца, за нашето бъдеще“, каза пред АФП Лулезим Барди, бивш жител на Братай, едно от селата, след като отпи глътка вода от Шушица.

„Тази вода е нашият живот и ние ще продължим битката в защита на реката“, подчерта Барди.

Още: Съвсем не е безобидно: защо Черно море променя цвета си

Война на думи

Наблизо стотици сини тръби са подредени на строителна площадка, където работата е спряна, докато не приключи оценката на въздействието върху околната среда на спорния проект.

Ако проектът бъде възобновен, тръбите ще бъдат използвани за изграждането на 17-километрова линия за прехвърляне на вода от един от изворите ѝ към Йонийското крайбрежие, където туризмът процъфтява.

Местните жители призовават властите да се откажат от плана, започнат за първи път през 2019 г. и финансиран със заем от 9,5 млн. евро (10,3 млн. долара) от германската държавна банка KfW.

Още: Смъртоносен смог: 7% от смъртните случаи в големите градове в Индия са заради въздуха

Последици

Жителят на Братай Сотир Захо Алиаж заяви, че подобни проекти са били обмисляни в миналото, но така и не са били реализирани.

„Нито един от тях не е бил изграден поради социалните, икономическите и екологичните последици“, каза Алиаж, докато развяваше голям плакат над каменния мост в Братай с надпис „Спасете нашата Сушица“.

80-километровата река е един от няколкото притока на по-голямата река Вьоса - един от последните незамърсени водни пътища в Европа, на който албанското правителство миналата година даде статут на национален парк.

Още: "Грийнпийс"– България стартира петиция за създаване на първия изцяло морски резерват в България (КАРТА)

Снимка: Елена Страхилова/Actualno.com

Класификацията

Класификацията гарантира най-високо ниво на защита на реката и нейните притоци.

Още: Преживяхме 12 рекордно топли месеца (ГРАФИКИ)

„В националния парк е забранено да се отклоняват речните води. Подобен проект... би засегнал не само биоразнообразието и екосистемата, но и местната икономика, която зависи от реката“, обясни Бежана Гури от природозащитната група ЕкоАлбания.

Министърът на околната среда на Албания Мирела Кумбаро отхвърли твърденията, като отбеляза, че проектът не навлиза в защитена зона.

„Изворът, който ще се използва за въпросния акведукт, не е в рамките на националния парк“, заяви Кумбаро пред АФП, защитавайки плановете на правителството да увеличи инвестициите в страната.

„Албанското правителство не крие амбицията си да развива устойчив, елитен туризъм в хармония с околната среда“, каза още тя.

Още: 6 места, в които може да се спасим от климатичните промени (СНИМКИ)

„Синьо злато“

Въпреки обещанието, натискът от страна на природозащитните организации върху правителството да предприеме действия се засилва.

Този месец активисти от цяла Албания и от съседна Босна се събраха край каменния мост на Братай срещу проекта.

Сред демонстрантите бяха и „смелите жени от Крушчица“ - група активисти от Босна, които от 2017 г. протестираха в продължение на 500 дни, за да предотвратят изграждането на малки водноелектрически централи в тяхната страна.

Още: Преобразуването на опасни отпадъци в ресурси: Възможно ли е?

„Отнемането на водата от нас ще разруши бъдещето ни. Това би било катастрофа, край на селското стопанство, край за добитъка ни. Това е нашата битка за оцеляване“, каза Илия Бомбай, един от протестиращите.

Устойчиви решения

Протестиращите подкрепят икономическото развитие на страната, но призоваха правителството да търси по-устойчиви решения.

Други твърдят, че реката Шушица е засегната от климатичните промени и в някои части на района е сведена буквално до вада.

Албания разполага с повече от 150 реки и потоци и е богата на вода, но лошото управление на ресурсите води до чести проблеми.

„Заради климатичните промени трябва да се подготвим за всички сценарии“, посочи Фердинанд Бего, професор по природни науки в университета в Тирана.

„Битката за „синьото злато“ е основното предизвикателство на новото хилядолетие“, предупреди той. 

Още: От изгодни технологични решения до ежедневни навици: Как да намалим своята екологична следа?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес