Русия може да стане световен научен лидер, благодарение на интердисциплинарния проект „Океан”, занимаващ се със събирането на данни за подводния живот на нашата планета.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Това е мнението на професора по неврология Леонид Мороз от университета във Флорида и на професор Константин Крутовский от университета в Гьотинген – ръководител на центъра за геномни изследвания в Сибирския университет.
В интервю за РИА Новости двамата учени подчертават, че в момента човечеството знае много повече за Луната, отколкото за морските дълбини, въпреки че 71% от повърхността на Земята е покрита с вода.
Решаването на този въпрос е заложено в проекта „Океан”. Той предвижда организиране на околосветски морски изследователски експедиции с цел създаване на геномен атлас на всички видове, обитаващи океаните.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Авторите на проекта разчитат за провеждат изследванията, включително геномното секвениране, на борда на изследователския кораб.
Това ще позволи да бъдат описани видове, които е невъзможно да се доставят в традиционните лаборатории – например дълбоководни, редки или лесни за повреждане организми.
Реализацията на проекта ще доведе до пробив в изследванията и ще има глобален ефект върху човечеството, сравним с космическите проекти от 60-те години на миналия век. Проектът гарантира също пълноценно участие на Русия в планирания глобален проект Earth BioGenome Project.