Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Швеция: Какво промени коронавирусът там

15 април 2020, 09:12 часа • 4161 прочитания

За тези две седмици, в които заради коронавируса шведите работят от домовете си и по-малко се движат, обществото в Швеция много се промени, пише изданието Dagens Nyheter, като проучи 8 важни области от обществения живот.

Качество на въздуха

Пътното движение по улиците на Стокхолм през март е намаляло от 10 до 35%, според градските власти. Следователно с толкова е намалял азотният оксид и частици сажди във въздуха.

Ако тази тенденция се запази няколко месеца, благодарение на подобреното качество на въздуха се очаква да намалеят с 10-20% смъртните случаи, които иначе стават факт заради замърсяване на въздуха.

Пътно движение

В края на март броят на личните автомобили по пътищата е намалял едва с около 4%, а след това започват видимо да оредяват. Товарният трафик също намалява.

В първата седмица на април личните коли по пътищата намалели с 23%, а товарният транспорт – с почти 9%.

Авиационните превози са пред колапс. През март пътниците са намалели с 60% спрямо миналата година, а сега спадът е 97%. Много летища са изцяло затворени.

Транспортни средства

Регистрирани са 22% по-малко тежки камиони и 39% леки. Новите автобуси са намалели с 38%. Арендата на коли е намаляла с 50%. В летищата арендата е сведена до нула.

Алкохол

В началото на март специално изследване е извършила монополната мрежа магазини Systembolaget. То установило, че през последния месец се увеличили с 10% продажбите на алкохол – 3 милиона литра вино, бира и водка. Обяснението е, че преди този алкохол е изпит в ресторанти и барове.

Смет

Преработващите фирми сигнализират за по-голямо количество изхвърлена смет, информира отрасловата организация Avfall Sverige.

Престъпност

В Швеция няма точна статистика за престъпленията в първите две седмици на пандемията, която ще излезе на едва на 16 април.

Стокхолмската полиция и организацията по правата на жените очакват за времето на карантината да се увеличат случаите на домашно насилие. Така е станало например във Франция. Възможно е обаче жертвите да се оплачат едва когато пандемията и карантината завършат.

Още: "Коронавирусът вилнее в САЩ, в световен мащаб потвърдените случаи са почти 2 000 000"

Ганчо Каменарски
Ганчо Каменарски Отговорен редактор
Новините днес