Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шумовото замърсяване: Неподозираната заплаха за европейците

05 март 2020, 14:45 часа

Един на всеки петима европейци е изложен на вредни нива на шумово замърсяване, като основният виновник е пътният трафик. Статистиката за Европа обаче не предвещава добри новини за следващото десетилетие. Очаква се броят на заболелите в следствие на шумовото замърсяване да се увеличи.

Още: Кафява захар - как влияе на кръвната захар и безопасна ли е за диабетици

Още: Кардиолог: Това е най-полезната мазнина за пържене, сваля холестерола

Данните са от тревожен доклад на ЕС, в който Европейската агенция по околна среда обявява, че нивата на шума са толкова лоши в Европейския съюз, че блокът не успява да покрие собствените си стандарти. "По-специално, целта, поставена за 2020 г. ... за намаляване на шумовото замърсяване и придвижване към препоръчителните нива за излагане на шум от СЗО, няма да бъде постигната".

Кога шумът е вреден?

И ЕС, и СЗО смятат, че дългосрочните нива на шум над 55 децибела са потенциално вредни за здравето. Нивата на шума за около 113 милиона европейци са все по-високи от определените от Световната здравна организация (СЗО).

Още: Тези два симптома в устата издават висок холестерол

Още: Лекар: Всички го пием, но това хапче е отрова за черния дроб

Около една пета от европейците търпят дълготраен шум от трафика в такава степен, че това може да навреди на здравето им, заявяват от Екоагенцията в ЕС.

В допълнение 22 млн. души са изложени на високи нива на шум от движението на влакове и 4 млн. души на високи нива на шум от самолети. Други шумни индустрии засягат около 1 млн. души от целия континент.

Във Великобритания повече от 18% от градското население се изчислява, че е изложено на вредни нива на шум, като по-голямата част от тях (14,5%) са само от пътния трафик. Около 7% от хората, живеещи извън градски райони, са били изложени на пагубен шум, почти всички от автомобилния трафик.

Причината

Още: 13 храни, които ще ви спасят от зимните болести: Открийте богатството на цинка

Още: Лекар: Яжте го всеки ден през зимата, това е най-полезният плод за сърцето, здравен съвет за деня, 22 декември

Бързият растеж на градовете е посочен като основен фактор, като шумът от пътищата е най-лошият източник на шумово замърсяване. Констатира се, че звукът от железопътния трафик, самолетите и тежката индустрия също носят вина.

Още по-лошото е, че агенцията установи, че проблемът се предвижда да се засили „поради нарастващо търсене на мобилност в бъдеще“.

Откриха неочаквана причина за затлъстяването

Заболявания и вреди

Прекомерният шум може да причини физически и психически заболявания и е свързан с по-високи нива на сърдечни заболявания, стрес и безсъние.

Около 12 000 преждевременни смъртни случая са причинени от шума в Европа всяка година, показват данните, публикувани от Европейската агенция, докато шумът допринася за около 48 000 случая на исхемична болест на сърцето.

Шумът също е важен фактор и за когнитивните разстройства при 12 500 деца в цяла Европа.

Шумът от корабите убива апетита на китовете

Дивата природа също е засегната: проучване миналата година показа, че шумът пречи на способността на птиците да общуват и може да ги спре да се чифтосват.

Има много начини за намаляване на шума

Електрическите превозни средства например са по-тихи от дизеловите и бензиновите автомобили.

Проблемът с шумните коли ще може да се разреши чак след 2023 г.

 

Подобно на електрическите превозни средства, ходенето и колоезденето намаляват емисиите на парникови газове едновременно с понижаването на децибелите. Пътищата могат да бъдат покрити с по-гладък асфалт, управлението на трафика също може да помогне, а намаляването на скоростта работи в градските райони.

Управляващите градовете също така могат да гарантират наличието на тихи райони, като паркове и други зелени площи.

Възможните решения включват намаляване на скоростта на движение и въвеждане на по-гладки, по-малко шумни пътни настилки, установи проучването.

Кой не е участвал в изследването и защо

Данните в доклада са събирани до 2017г. В него е трябвало да участват всички държави, част от ЕС.

Оказва се обаче, че повече от 30% от данните, изисквани съгласно директивата на ЕС, все още не са налични след законово определения краен срок за докладване за 2017 г.

Значителните забавяния предполагат, че страните може да не са предприели необходимите стъпки за справяне с шумовото замърсяване, се посочва в доклада.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес