Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шулц: Ако Турция отново въведе смъртното наказание, преговорите за ЕС приключват

13 ноември 2016, 12:55 часа • 1936 прочитания

Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц вижда връщането на смъртното наказание в Турция като червена линия за членството на Анкара в Общността. Германският политик заяви: „Ако Турция отново въведе смъртното наказание, тогава преговорите за членство ще бъдат прекратени“.

Но Шулц подчерта, че не би искал да се стига до подобна ситуация. „Прекъсвайки отношенията с Турция, губим възможността да помагаме на опозицията и лишените от свобода. Затова подкрепям продължаването на диалога“, обясни социалдемократът пред вестник Bild am Sonntag.

Actualno.com припомня, че по-рано стана ясно, че в Турция е блокирана дейността на 370 неправителствени организации (НПО), сред които защитаващи човешките права и организации за деца, поради обвинения за предполагаеми връзки с терористични организации. Вицепремиерът Нуман Куртулмуш защити действията на властите по прекратяване дейността на НПО, действащи в страната. Мярката беше огласена късно в петък от вътрешното министерство, информира БГНЕС.

Организациите не са забранени, но дейността им е блокирана. По думите на Куртулмуш имало сериозни доказателства за връзките между тези НПО и терористични организации. „Турция се бори с тероризма на толкова много фронтове. Опитваме се да прочистим държавните институции от гюленистите. В същото време ке бием срещу кюрдските екстремисти и Ислямска държава“, каза пред репортери турският вицепремиер.

Знаете, над 110 000 души бяха уволнени или временно отстранени от работа, а 37 000 са арестувани след неуспешния опит за преврат през юли. Обвиненията срещу всички са за предполагаеми връзки с живеещия в САЩ Фетхуллах Гюлен, който е обвиняван от Анкара за преврата. Той отрича тези обвинения. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган нарича мрежата на Гюлен „Гюленистка терористична организация“и казва, че безпрецедентните действия на властите са решаващи за прочистване на държавните институции от проникналите в тях желаещи да свалят правителството.

От 370-те асоциации, чиято дейност беше замразена, 153 са подозирани за връзки с движението на Гюлен, 190 – за връзки с Работническата партия на Кюрдистан (ПКК), 19 с радикално лявата екстремистка групировка Революционна народна освободителна партия/фронт (РНОП/Ф) и осем с ислямистката групировка Ислямска държава (ИД), уточниха от турското вътрешно министерство.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес