Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шотландия може да наложи вето върху излизането на Великобритания от ЕС

26 юни 2016, 17:43 часа • 1684 прочитания

Шотландският парламент може да наложи вето върху излизането на Великобритания от Европейския съюз, заяви първият министър на Шотландия Никола Стърджън пред Би Би Си.

Шотландците гласуваха против Брекзит на референдума в четвъртък и Стърджън търси начини да не допусне излизане от ЕС, отбелязва АП. Нейната Шотландска национална партия няма абсолютно мнозинство в шотландския парламент въпреки голямата популярност, която партията дължи на искането си за независимост.

По силата на сложния механизъм за прехвърляне на някои правомощия от Обединеното кралство на Шотландия, Уелс и Северна Ирландия, законодателството, с което Лондон ще задейства излизане от ЕС, трябва получи съгласието на регионалните парламенти.

На въпрос дали ще поиска шотландският парламент да откаже законодателно съгласие, Никола Стърджън заяви пред Би Би Си: "Разбира се".

Наред с това тя признава, че британското правителство вероятно ще отстоява твърде различна позиция по въпроса.

"Предизвикателството за мен като първи министър в момента е да реша кой е най-добрият начин да защитя шотландските интереси, как да се опитам да предотвратя да бъдем изведени от ЕС против волята ни, с всички тежки и болезнени последствия, които това включва", заяви тя. "Предизвикателството за мен, и моя отговорност като първи министър, е да се опитам да преговарям, за да защитя интересите на Шотландия", добави Стърджън и уточни, че ще разговаря с лидери в Брюксел през идните дни, предаде Mediapool.

Първият министър на Шотландия поиска и да участва в преговорите за Брекзит в Брюксел: "Ще има много болезнени за Великобритания последствия. Искам да се опитам да защитя Шотландия от тях. Ние не искаме да излизаме от ЕС, за да се връщаме след това".

"Тази Великобритания, в която Шотландия гласува да остане през 2014 г., вече не съществува", заяви по-ряно тя. И подчерта, че след като британците гласуваха за Брекзит, е много вероятно в Шотландия да се свика нов референдум за независимост. Две публикувани в неделя проучвания на общественото мнение показват, че те ще гласуват за обявяване на независимост от Великобритания в случай, че се състои нов референдум.

Мисля, че шотландците ще сметнат за неприемливо, ако британското правителство им откаже произвеждането на нов референдум, заяви Стърджън и допълни: "Бих посъветвала всеки бъдещ британски премиер да не заема тази позиция".

В неделя сутринта подписите под петицията за провеждане на повторен референдум за членството на Великобритания в Европейския съюз вече са над 3 милиона, съобщи Би Би Си.

"Ние, долуподписаните, призоваваме правителството на Нейно величество да приеме правило, съгласно което, ако гласовете, събрани от привържениците на "вътре" или "вън" набират под 60% при обща избирателна активност под 75%, да е необходимо да се проведе втори референдум", гласи петицията.

Избирателната активност на проведения на 23 юни референдум беше 72 процента. За излизането на страната от ЕС гласуваха 51.9%, а 48.1% бяха за оставане в ЕС.

На референдума в Шотландия през 2014 г., когато се решаваше въпросът за независимостта й от Великобритания, избирателната активност беше 84.6%. В същото време на нито едни парламентарни избори от 1992 г. насам не са гласували повече от 75% от избирателите.

Петициите, подкрепени от над 100 000 подписа, се разглеждат от специализирана комисия в британския парламент, която решава дали да бъде внесена в за обсъждане в парламента. Следващото заседание на комисията е идния вторник.

По-рано премиерът Дейвид Камерън заяви, че втори референдум по този въпрос няма да има. Лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джеръми Корбин също отхвърли идеята за втори референдум, заявявайки: "Ние сме длъжни да приемем този резултат".

Междувременно депутатът -лейбърист Дейвид Леми призова колегите си да игнорират резултата от референдума, който няма задължителен характер за парламента.

"Ние можем да спрем тази лудост и да сложим край на този кошмар чрез гласуване в парламента", написа той в Туитър. Парламентът трябва да реши дали продължава с Брекзит другата седмица.

Проф. Върнън Богднар от Лондонския Кингс-колидж, който е един от водещите експерти по конституционна история и бивш научен ръководител на Дейвид Камерън в Оксфордския университет, коментира пред "Дейли Телеграф", че "втори референдум едва ли е възможен".

"Не мисля, че ЕС ще поиска и по-нататък да продължи да преговаря по този въпрос, те ще приемат сегашното решение като окончателно", каза той, предупреждавайки, че занапред правителствата ще внимават много повече като инициират референдуми.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес