Бившият италиански министър-председател Джузепе Конте е изправен пред съдебно разследване във връзка с реакцията на правителството на епидемията от Covid-19 в началото на 2020 г., съобщи ΑΦΠ, цитирана от БГНЕС.
Още: Мъск пак призова да се гласува за "Алтернатива за Германия"
Още: Копнеех за нея, но мислех, че никога няма да ме вземе: Олаф Шолц откровено за жена си (СНИМКИ)
Според съобщенията прокурорите в Бергамо, град, който беше един от епицентровете на епидемията от Covid в Европа, са се насочили към Конте, след като са приключили тригодишното си разследване. Конте, понастоящем председател на популисткото движение "Пет звезди", беше министър-председател от 2018 до 2021 г. и контролираше първоначалните мерки, предприети за спиране на разпространението на това, което щеше да се превърне в глобална пандемия.
Разследващите магистрати подозират, че Конте и неговото правителство са подценили заразността на Covid-19, въпреки че наличните данни са показвали, че случаите са се разпространявали бързо в Бергамо и околния регион. Те отбелязват, че в началото на март 2020 г. правителството не е създало "червена зона" в два района, най-силно засегнати от епидемията - Нембро и Алцано Ломбардо, независимо че силите за сигурност са били готови да изолират зоната от останалата част на страната.
В края на февруари вече бяха постановени червени зони за около дузина други близки общини, включително Кодоньо - градчето, в което според съобщенията е открит първият случай на Covid. В докладите се казва, че се разследват и здравният министър на Конте Роберто Сперанца, както и президентът на област Ломбардия Атилио Фонтана. Прокурорите от Бергамо твърдят, че според научните експерти по-ранните карантини са могли да спасят живота на хиляди хора.
Още: В Европа започна блокиране на руски пропагандни канали
Още: Зеленски към Алиев: Русия трябва да даде ясни обяснения за сваления самолет
Конте, цитиран от Il Corriere della Sera и други медии, заяви, че не е "притеснен" от разследването, като заяви, че правителството му е действало "с най-голяма ангажираност и отговорност в един от най-трудните моменти на нашата република". Подобни дела са заведени срещу длъжностни лица и на други места, като се твърди, че властите не са действали достатъчно бързо срещу вируса, който от началото на 2020 г. е убил около 6,8 млн. души по света.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Начело с президента: Хиляди излязоха в цяла Грузия на протест „Верига на единството“ (ВИДЕО)
През януари висшият съд на Франция отхвърли делото срещу бившия министър на здравеопазването Агнес Бузин, заради твърденията, че е "застрашила живота на другите", като първоначално е омаловажила сериозността на Covid-19.