Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първа победа за фермерите: Брюксел отлага зеленото правило за угарите

31 януари 2024, 22:52 часа • 11142 прочитания

Временна отмяна на 4-процентното правило за оставяне на земя под угар, преразглеждане на безмитния режим, на вноса на птиче месо, яйца и захар - това са първите отстъпки, които протестиращите земеделци в цяла Европа си издействаха от ЕК на фона на разразстващите се масови демонстрации.

Заместник-председателят на ЕК Марош Шефчович описа решението от сряда за угара, което се очаква да бъде прието от страните членки в рамките на 15 дни, като подадена ръка за сектора в труден момент. Позовавайки се на наводненията, горските пожари в Гърция, горещите вълни в Южна Европа и сушата в Испания, той каза, че е важно да се слушат фермерите и “да се избягва поляризацията, която затруднява всеки добър разговор и дискусия”. Съгласно новите предложения фермерите няма да бъдат задължени да оставят под угар земя или каквато и да е част от земята за междинни култури до 2025 г.

Още: Външно предупреди за транспортни затруднения в Германия, Гърция и Италия

Европейското фермерско лоби обаче заяви, че “това решение идва късно в земеделския календар и остава ограничено”, призовавайки лидерите на ЕС да направят повече, предава 24 часа.

На фона на недоволството ЕК предложи в сряда вносът от Украйна и Молдова да остане необезпокояван още 1 г. - мярка, която на първо място бе причина за масовите блокади във Франция, Германия, Белгия, Италия, Румъния - дори Гърция се присъедини към недоволството. На практика ЕК предвижда защита на европейските фермери, като преразгледа безмитния режим и вноса на птиче месо, яйца и захар. Идеята е, ако вносът от двете държави надвиши средните количества за последните 2 г., Предложенията подлежат на одобрението на ЕП и Съвета на ЕС.

От друга страна, Белгия - председател на Съвета на ЕС, предлага в търговското споразумение с държавите от “Меркосур” (Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай) да бъде включена защита за европейските земеделци. Това се наложи, след като протестиращите поставиха няколко искания - опростяване на бюрократичните правила, ограничаване на търговските договори на ЕС, мерки срещу подбиването на пазара, овладяване на цените на горивата, торовете и тока.

Още: ЕК с мерки за по-малък внос от Украйна - иска да потуши фермерските протести

По-рано стана ясно, че Еманюел Макрон се е заел да лобира сред държавите - членки на ЕС, за отмяна на 4-процентното правило за необработваема земеделска земя с цел възстановяването ѝ и разясняване относно “Меркосур”. Според “Политико” Макрон е успял да притисне шефката на ЕК с опита си да предоговори търговската сделка със страните от Латинска Америка.

Очертава се срещата на върха на ЕС днес да бъде решаваща относно бъдещето на сектора. Тя ще се проведе на фона на фермерски блокади в Солун при откриването на международната аграрна изложба “Агротика”. Фермери от цялата страна пътуваха до там с тракторите си. От полицията увериха, че няма да допуснат земеделска техника в един от най-големите градове в Гърция. Властите в Атина се опитват да намалят напрежението и отпускат помощи до 10 хил. евро на пострадалите от наводнението в Тесалия. Земеделците обаче настояват да се вземат предвид исканията на европейските им колеги.

Още: В помощ на фермерите: Франция затяга проверките в супермаркетите

Подкрепи ги и бившият магистрат от операция “Чисти ръце” в Италия Антонио ди Пиетро. Вече пенсионер, той отглежда 20 хектара земеделска площ. По негови думи съдбата на фермерите е за оплакване, защото до машини не можело дори да се приближат, а работна ръка не се намирала. Той самият не успявал да напои маслиновите дървета и лозята си, а диви прасета унищожавали продукцията му.

Италианецът вини за ситуацията ЕС, който налага еднакви правила за всички, без значение дали са малки, или големи производители, дали се намират в област Молизе, или в Германия.

Още: Фермерските протести в Европа не спират

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес