Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Противоотровата", която САЩ може да даде на Украйна за междуконтиненталната балистична ракета "Рубеж" (ВИДЕО)

21 ноември 2024, 12:22 часа • 7298 прочитания

Ракетата със среден обсег РС-26 „Рубеж“, тежаща 50 тона и с потенциал да носи ядрен заряд, предизвика разгорещени дискусии в Украйна, повдигайки въпроси за нейните възможности, дали Русия може да я разположи и каква заплаха представлява. Според "Украинска правда" силите на диктатора Владимир Путин са използвали именно това оръжие с няколко бойни глави при удара по Днипро на 21 ноември: Отговорът на Путин за западните ракети: За пръв път ракета с няколко бойни глави - по Днипро (ВИДЕО).

Още: Кметът на Москва потвърди оценката на Зеленски за ранените в Украйна руски войници (ВИДЕО)

Още: Руският собственик на потъналия край Испания кораб "Урса Майор" заговори за "терористична атака" (ВИДЕО)

Какво може РС-26 "Рубеж"?

Загриженост буди настоящата липса на ефективни системи за противодействие на РС-26 "Рубеж" в Украйна. Съобщава се, че тази ракета е способна да носи или хиперзвуковото плаващо средство „Авангард“, или до четири самостоятелно насочващи се носители (MIRV).

Още: Украински дронове стоят зад взрив в голям руски оръжеен склад и зад пожар в "Транснефтепродукт" (ВИДЕО)

Още: Кризата с петролния разлив в Черно море се разраства: Извънредно положение на регионално ниво в Русия

Не е ясно дали „Рубеж“ би могла да има конвенционална моноблокова бойна глава, макар че това изглежда много малко вероятно, пише специализираното украинско издание Defense Express.

Още: Експерти: Русия демонстрира способности за ядрен удар с атаката по Днипро (ВИДЕО)

Още: Папата поиска "справедлив и траен мир" в Украйна навръх Рождество

Още: Коли за милиони евро на пияни латвийски шофьори бяха дарени на Украйна

Вариантите пред Украйна да спре "Рубеж"

Понастоящем украинските системи Patriot са оптимизирани за прехващане на балистични ракети с малък обсег на действие като "Искандер". Въпреки това „Рубеж“, като ракета със среден обсег на действие, надхвърля основните възможности на Patriot, което налага по-усъвършенствани системи за противоракетна отбрана.

Идеалното решение би било придобиването на системата THAAD, специално проектирана за прехващане на балистични ракети със среден обсег. САЩ обаче разполагат само със 7 батареи THAAD, като една от тях вече беше разположена в защита на Израел от Иран и съюзниците му.

Още: Самоубийство на машинист вкара в хаос жп транспорта във Франция

Още: Идват ли изтребителите Mirage 2000 в Киев? Украинските пилоти завършиха обучението във Франция

Още: Украински военен пилот със съвет какво да се прави, ако Русия изстреля 50-тонната си междуконтинентална ракета РС-26

По-достъпна алтернатива би могла да бъде ракетната система "земя-въздух" SM-6, която може да противодейства на балистични ракети със среден обсег и въздушни заплахи на разстояние до 240 км. Тези ракети са съвместими със системата за вертикално изстрелване (VLS) Mk 41, което ги прави приспособими за наземно базиране.

Още: За момента Зеленски не вижда връщане на окупирани украински земи със сила (ОБЗОР - ВИДЕО)

Въпреки това продължават да съществуват логистични предизвикателства. Армията на САЩ разполага само с 8 пускови установки за ракети „Тайфун“ в две батареи, докато Корпусът на морската пехота на САЩ има едва три пускови установки, всяка от които е оборудвана с осем клетки на системата Mk 41 VLS. Освен това цената за износ на ракетата SM-6 може да достигне 40 млн. долара за бройка, което усложнява придобиването ѝ от Украйна, пише Defense Express.

Още: Унгария ще се пази с ПВО от руски отговор срещу далекобойните ракети на Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес