Протестиращи окупираха три театъра във Франция

10 март 2021, 15:30 часа • 1503 прочитания

Студенти, актьори и културни дейци във Франция организираха митинги около три от големите театри в страната с настояване културните институции да възобновят работата си,предава ТАСС.

Още: Мелони отказва да прати италиански военни в Украйна, Австралия не изключва този ход

Още: Бърнабич крещи: Терористи! Яйца и димки продължават да хвърчат в сръбския парламент (ВИДЕО)

По информация на радио „Франс Инфо”, първият протест е бил организиран в театър „Одеон” още на 4 март. Следващата акция се е провела в театър „Колин” (Théâtre de la Colline). В сградата влезли около 30 студенти с плакати с надпис „Време е за отваряне”, „Културата умира, поколението е застрашено”. Няколко десетки участници в акцията застанали пред входа на сградата. Подобен протест е започнал и в Националния театър в Страсбург.

Според радиостанцията, гръбнакът на протестите са студентите от Националната консерватория за драматично изкуство (CNSAD) и Висшето училище по драматично изкуство (Esad).

На 6 март при протестиращите в театър „Одеон” пристигнала министърът на културата Розлин Башло, която заявила, че продължава консултациите за защита на останалите без работа артисти и други дейци на културата.

Още: Мицкоски: Думата на Орбан тежи, разчитам на Унгария за евроинтеграцията на Скопие

Още: Орбан обвини държави от ЕС за бавната евроинтеграция на Северна Македония

Независимо от това културното подразделение на Всеобщата конфедерация на труда публикува призив окупацията на театрите да продължи.

Театрите, кината, музеите и другите културни институции във Франция са затворени от края на октомври, когато в страната за втори път бе въведен режим на самоизолация. Според предварителния план, оповестен в края на ноември, те трябваше да отворят отново врати през януари. В началото на годината, обаче, Франция отбеляза висока заболеваемост от COVID-19, поради което властите постоянно отлагат отварянето на ресторантите, театрите и музеите и досега не е оповестена дори примерна дата, на която това би могло да се случи. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес