Главният прокурор на Международния наказателен съд Карим Хан помоли вчера група от държави в Хага да подкрепи неговото разследване на военни престъпления в Украйна. Според него "положението може да се влоши", ако международната общност не действа веднага, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Още: Киев: Никой друг освен Украйна не може да решава колко и какви въоръжени сили да имаме
Още: Украйна е ударила пореден важен руски завод, пожар и в руска петролна рафинерия (ВИДЕО)
Карим Хан заяви това на среща на предвождана от Великобритания коалиция, в която участват прокурори и министри на правосъдието от десетки държави, предложили на съда в Хага финансова, военна и правна помощ. Хан постави начало на официалното разследване на военни престъпления и престъпления срещу човечеството в Украйна на 28 февруари, четири дни след началото на руската инвазия. Целта е да се проверят случаи на предполагаеми зверства, извършени от двете страни в конфликта и да се разследват събития още от времето на руската анексия на Крим през 2014 г.
Следете в реално време ситуацията в Украйна тук.
Русия и Украйна не признават юрисдикцията на МНС, но Киев позволи на съда да води разследване на украинска територия и следователски екип събира доказателства в страната. Хан днес призова държавите да се обединят, за да потърсят отговорност от виновниците за зверствата.
Още: Гимназиален учител колекционирал детска порнография: Ще му се размине ли?
Още: Путин събира главорезите за следващия епизод на войната
"Ако заедно се възползваме от този момент. Ако успеем да утвърдим върховенството на закона... това ще е от полза не само за тази служба или за МНС, но и за целия международен правен ред", каза той. "Ако не действаме заедно, положението може да се влоши и историята и пострадалите по целия свят няма да ни запомнят с добро", заключи Хан.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Приготвено за продажба: Откриха 11 т месо с изтекъл срок
Още: "Никога няма да приемем, че сме българи": Албански съд решава българо-македонски спор