В Германия, Австрия и други страни политици вече подадоха оставки заради плагиатство в научните си трудове. По тази логика вече трябва да напусне поста и премиерът на Люксембург Ксавие Бетел, пише германският вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Още: Коледното послание на Кейт Мидълтън, което накара всички да се замислят
Още: Артилерията на Путин ще замлъкне без севернокорейските снаряди и боеприпаси
Както обяснява изданието, мащабът на „цитиране“ в дисертацията му в университета в Нанси вероятно e рекорд: 54 от 56 страници на дипломата на Бетел съдържаха текстове на други хора без посочване на източника. Това е 96% от общия обем. Досега за „лидер“ в плагиатството се смяташе бившият политик от ХСС Карл-Теодор цу Гутенберг, който има 94% плагиатство в текста - макар и не на дипломна работа, а на докторска дисертация. В случая на Бетел говорим за дипломна работа след обучението му по право в университета, предаде агенция Фокус.
Бетел е министър-председател на Люксембург от 2013 г. Либералният политик успя да сложи край на десетилетната доминация на Християнсоциалната партия около Жан-Клод Юнкер и да създаде коалиция със социалистите и Зелените, която беше създадена през 2018 г. Преди това Бетел беше кмет на Люксембург и работеше като адвокат. Той е популярен в страната. Неговата Демократическа партия сега е в трудна ситуация: от всички нейни повече или по-малко изтъкнати фигури само министърът на финансите Пиер Граменя е в състояние да наследи Бетел като министър-председател. Освен това, в полза на Бетел са вътрешните разделения в опозиционната Християнсоциална партия. Бившият й ръководител Франк Енгел беше осъден от прокуратурата преди няколко дни на условна присъда за финансова измама, а още четирима партийни политици са заплашени с парични глоби.
В тази трудна политическа ситуация Бетел решава косвено да признае за плагиатство, отбелязва вестникът. Той обясни, че е направил тезата си честно и съвестно и е имал пълно доверие в университета в Нанси, за да прецени дали работата му отговаря на критериите на времето. Ако това не е така, той, разбира се, признава съответното решение.
Още: Недоволството в Сърбия не спира: Хиляди на протест срещу правителството (ВИДЕО)
Още: „Този ш**ан Al“: Преводаческите умения на външното министерство на Лукашенко (ВИДЕО)
„От днешна гледна точка разбирам, че си струваше да се направи различно, вероятно дори трябваше да се направи по различен начин“, каза политикът в изявление. Той обаче не написа нищо за политическите последици. Депутатът от опозицията Свен Клемент смята насочването към университета за разсейване. Той нарече Бетел „копи-пейст премиерът“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Както се съобщава в статията, плагиатството е открито от списание Reporter.lu. Екип от репортери на Reuter също установи, че тезата на Бетел не съдържа нито една правилна препратка към източника. Неговото изследване не е нищо повече от смесица от копирани пасажи, които не отговарят на приетите академични изисквания.
Този „микс“ Бетел представя в рамките на преподаване на право и политически науки в Университета Нанси II, сега известен като Университета на Лотарингия, пише Frankfurter Allgemeine. Според Reporter.lu премиерът на Люксембург е копирал цели страници от други източници, без да посочва или отбелязва това в работата си. Освен всичко друго, той е попълнил 20 страници с текстове от уебсайта на Европейския парламент, като също не го е посочил сред източниците на цитати, въпреки че има забележим знак за необходимостта от спазване на правилата за авторство. В заключение германският вестник припомня едно от изказванията на Бетел в интервю за немското списание Zeit. Тогава премиерът на Люксембург направи следното изявление: „Ако имам чувството, че някой се опитва да постигне нещо чрез измама, не го прощавам“.