Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Премиерът на Люксембург е написал едва 2 страници от дипломната си работа

28 октомври 2021, 10:43 часа • 1866 прочитания

В Германия, Австрия и други страни политици вече подадоха оставки заради плагиатство в научните си трудове. По тази логика вече трябва да напусне поста и премиерът на Люксембург Ксавие Бетел, пише германският вестник Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"

Както обяснява изданието, мащабът на „цитиране“ в дисертацията му в университета в Нанси вероятно e рекорд: 54 от 56 страници на дипломата на Бетел съдържаха текстове на други хора без посочване на източника. Това е 96% от общия обем. Досега за „лидер“ в плагиатството се смяташе бившият политик от ХСС Карл-Теодор цу Гутенберг, който има 94% плагиатство в текста - макар и не на дипломна работа, а на докторска дисертация. В случая на Бетел говорим за дипломна работа след обучението му по право в университета, предаде агенция Фокус.

Бетел е министър-председател на Люксембург от 2013 г. Либералният политик успя да сложи край на десетилетната доминация на Християнсоциалната партия около Жан-Клод Юнкер и да създаде коалиция със социалистите и Зелените, която беше създадена през 2018 г. Преди това Бетел беше кмет на Люксембург и работеше като адвокат. Той е популярен в страната. Неговата Демократическа партия сега е в трудна ситуация: от всички нейни повече или по-малко изтъкнати фигури само министърът на финансите Пиер Граменя е в състояние да наследи Бетел като министър-председател. Освен това, в полза на Бетел са вътрешните разделения в опозиционната Християнсоциална партия. Бившият й ръководител Франк Енгел беше осъден от прокуратурата преди няколко дни на условна присъда за финансова измама, а още четирима партийни политици са заплашени с парични глоби.

В тази трудна политическа ситуация Бетел решава косвено да признае за плагиатство, отбелязва вестникът. Той обясни, че е направил тезата си честно и съвестно и е имал пълно доверие в университета в Нанси, за да прецени дали работата му отговаря на критериите на времето. Ако това не е така, той, разбира се, признава съответното решение.

Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план

Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието

„От днешна гледна точка разбирам, че си струваше да се направи различно, вероятно дори трябваше да се направи по различен начин“, каза политикът в изявление. Той обаче не написа нищо за политическите последици. Депутатът от опозицията Свен Клемент смята насочването към университета за разсейване. Той нарече Бетел „копи-пейст премиерът“.

Както се съобщава в статията, плагиатството е открито от списание Reporter.lu. Екип от репортери на Reuter също установи, че тезата на Бетел не съдържа нито една правилна препратка към източника. Неговото изследване не е нищо повече от смесица от копирани пасажи, които не отговарят на приетите академични изисквания.

Този „микс“ Бетел представя в рамките на преподаване на право и политически науки в Университета Нанси II, сега известен като Университета на Лотарингия, пише Frankfurter Allgemeine. Според Reporter.lu премиерът на Люксембург е копирал цели страници от други източници, без да посочва или отбелязва това в работата си. Освен всичко друго, той е попълнил 20 страници с текстове от уебсайта на Европейския парламент, като също не го е посочил сред източниците на цитати, въпреки че има забележим знак за необходимостта от спазване на правилата за авторство. В заключение германският вестник припомня едно от изказванията на Бетел в интервю за немското списание Zeit. Тогава премиерът на Люксембург направи следното изявление: „Ако имам чувството, че някой се опитва да постигне нещо чрез измама, не го прощавам“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес