Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няма да е като с ЧВК "Вагнер": Министър за приема на престъпници в украинската армия

10 май 2024, 16:32 часа • 3569 прочитания

Украйна може да попълни редиците си с до 20 000 осъдени, което ще помогне и за намаляване на пренаселеността в украинските затвори. Това заяви министърът на правосъдието Денис Малюска в интервю за "BBC Украйна", публикувано на 10 май.

Парламентът на Украйна - Върховната рада - прие два дни по-рано законопроект, който позволява на осъдените за определени престъпления да служат в армията, проправяйки пътя за доброволна мобилизация на затворниците: Официално: Украйна приема престъпници в армията си.

Предложението беше внесено за първи път в парламента през март като част от усилията на Киев да попълни редиците на въоръжените сили на фона на продължаващата война с Русия.

Още: Украйна ожесточава наказанията за избягване на военна служба: Приет е нов закон

До 20 000 осъдени може да влязат в армията

Малюска заяви, че подкрепя законопроекта, но че въоръжените сили на Украйна трябва „да определят кой е подходящ за тях и кой - не“. Макар че затворниците, които излежават присъди заради „крайни“ престъпления, трябва да бъдат оставени да излежават наказанията си, Украйна може да се възползва от 10 000 - 20 000 осъдени, смята министърът.

Според лидера на парламентарната група на партия "Слуга на народа" Давид Арахамия (партията на Володимир Зеленски) законът ще обхване около 15 000 - 20 000 души.

Числата са неясни, "защото в зависимост от всеки сценарий броят ще бъде различен", каза Малюска, цитиран от "BBC Украйна".

Снимка: Генерален щаб на украинската армия

Още: "Защо да се връщам да се бия?": Украинците в чужбина са в патова ситуация

Същото ли е като с Русия и ЧВК "Вагнер"?

Малюска призна, че този ход може да повтори политиката на Русия за набиране на затворници, около 50 000 от които се присъединиха към прословутата частна военна компания „Вагнер“ през 2022 г. и бяха използвани в скъпоструващи нападения срещу украинските позиции.

Руските пленници, които оцеляваха след шестмесечни боеве на фронта, бяха помилвани. Има редица примери какви брутални престъпления извършват такива хора в Руската федерация след прибирането си от бойното поле в Украйна: "Герой" от "спецоперацията": Бивш наемник на "Вагнер" влиза в затвора за жестоко изнасилване и убийство.

„Разбира се, има паралел. Не бива да се заблуждавате, но все пак става въпрос за разлика в подходите", каза Малюска за новия законопроект и различията с подхода на "Вагнер".

Още: За да сте герои, сложете памперси: Руски войник за ужаса в Украйна (ВИДЕО)

Проблемът с украинските затвори

Той също така твърди, че набирането на осъдени ще помогне за решаване на проблема с пренаселеността в украинските затвори. Въпреки че броят на затворниците в един затвор варира в зависимост от региона и вида на обекта, „концентрацията на хора в средностатистическа институция се е увеличила значително“ от началото на пълномащабната инвазия, каза Малюска. Центровете за предварително задържане са най-пренаселени, „а в големите градове има огромна пренаселеност“, добави той.

Затворите са пренаселени, като една от причините са „новите категории военни престъпления“ - например сътрудничеството с Русия, обясни Малюска. В момента сред населението има и повече оръжия в обращение, което е довело до „увеличаване на броя на престъпленията, свързани с огнестрелни оръжия“.

„Аз се застъпвам за мобилизация на затворници и осъдени, за да не се нарушават разпоредбите за броя на хората на определена територия“, каза правосъдният министър на Украйна.

Още: Най-възрастната армия в света: Украинските войници са средно 50-годишни и това е проблем

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес