За нова опасност за околната среда предупреждава Би Би Си - маските за еднократна употреба. Ето доводите на Джъстин Паркинсън от Би Би Си, предадени от БГНЕС:
Още: Неустоимите коледни предложения още са тук
Още: Производител на нашумели шоколадови изделия: Гарантираме прозрачност и качество
Правителството във Великобритания беше призовано да направи повече, за да накара хората да преминат от еднократни хирургични маски към такива за многократна употреба.
Либералните демократи заявиха, че хирургическите маски за еднократна употреба са причинили "огромни" количества пластмасови отпадъци и че трябва да се насърчават екологични алтернативи.
А Партията на зелените иска министрите да насърчат медиите да ги показват по-малко, за да спрат превръщането на използването им в „норма”.
Още: Повече полиция в София по време на празниците
Още: Жълт код за сняг и поледици в 12 области във вторник
Маските за еднократна употреба съдържат пластмаси, които замърсяват водата и могат да навредят на обитателите на дивата природа, които ги ядат или се заплитат в тях.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки за Коледа
Още: Kaufland увеличи броя на станциите си за рециклиране в София
Правителството на Обединеното кралство заяви, че разследва дали личните предпазни средства (ЛПС) могат да бъдат "използвани повторно по безопасни начини".
За да се предотврати разпространението на коронавирус, маските за лице - еднократни или многократно използвани - сега са задължителни в обществения транспорт, в магазините и в някои други затворени пространства в Англия, Шотландия и Северна Ирландия.
Правилото важеше само за обществения транспорт в Уелс, но от днес ще бъде разширено до магазините и другите закрити пространства.
Още: Списанието "Български Артист" с празничен трети брой
Още: Електрохолд стартира кампания „Селфи с трафопост“
Последните данни за Великобритания на Службата за национална статистика показват, че 96% от възрастните, напуснали домовете си през последната седмица, са носели защитни маски.
Там се посочва, че използваните еднократни лицеви покрития - често съдържащи пластмасата полипропилен - трябва да се поставят в "черните торби" в кошчетата за отпадъци "или в кошче за боклук, ако сте навън".
Хората не трябва да изхвърлят еднократните хирургични маски в кош за рециклиране, тъй като те не могат да бъдат рециклирани чрез конвенционални съоръжения, а ако наблизо няма кошче за боклук да не ги изхвърлят произволно.
Но откакто населението е задължено да покрива лицата си, екологични групи твърдят, че стотици хиляди, дори милиони маски за еднократна употреба се изхвърлят на открито, замърсявайки неимоверно градовете и провинцията.
Като част от своя Great British Beach Clean, който се провежда от 18 до 25 септември, Обществото за опазване на морския живот е помолило доброволците, участващи в тазгодишната инициатива да водят статистика колко маски за еднократна употреба са събрали по време на акцията.
Лора Фостър, ръководител на Организацията за чисти морета, каза: „Просто погледнете реки като Темза и ще ги видите маските да се носят по водата”.
"Когато маските са цели, дивите птици ще се заплитат в тях или пластмасата ще бъде погълната. Те няма да се разградят биологично, въпреки че ще се разпаднат, въвеждайки повече микропластмаси в морето и хранителната верига", предупреди Фостър.
--------------------------------------------------------------
Джъстин Паркинсън, Би Би Си