Италианският премиер Джузепе Конте в сряда обяви решенията на Австрия и Гърция да не отворят границите си за Италия „дискриминационни“ и „напълно неприемливи“, пише европейската редакция на Politico.
Още: Киев: Никой друг освен Украйна не може да решава колко и какви въоръжени сили да имаме
Още: Украйна е ударила пореден важен руски завод, пожар и в руска петролна рафинерия (ВИДЕО)
„Има някои държави, които смятат, че е подходящо да приемат мерки срещу страни, които в момента имат по-висока крива на заразяване“, каза Конте на пресконференция и добави, че „няма причина Австрия или Гърция да предприемат дискриминационни мерки срещу Италия“, предаде агенция Фокус.
Италия днес отвори границите си за туризъм в рамките на ЕС, но повечето от съседите я изключват от двустранните споразумения за свободно движение, включително Франция, Швейцария, Австрия, Словения, Хърватия и Гърция.
Конте каза, че неговото правителство работи за предотвратяване на „дискриминационни решения срещу страната ни, които считам за напълно неприемливи“.
Още: Гимназиален учител колекционирал детска порнография: Ще му се размине ли?
Още: Путин събира главорезите за следващия епизод на войната
Той говори и за плана за възстановяване след ограничителните мерки в ЕС, обявен от Брюксел миналата седмица, като каза, че Италия „бърза да разработи нашия проект и да бъде готова“, след като финансирането стане достъпно. Той добави, че страната му има желание да ускори процеса и „работи с Европа, за да се отделят по-значителни ресурси“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приготвено за продажба: Откриха 11 т месо с изтекъл срок
Още: "Никога няма да приемем, че сме българи": Албански съд решава българо-македонски спор
Премиерът очерта приоритетите на Италия за възстановяването, включително инвестиции в транспортна и цифрова инфраструктура, фискални реформи и борба с укриването на данъци.
Конте каза също, че Италия ще поиска достъп до SURE - заемната схема на Комисията за подпомагане на схеми за временна работа, от която очаква да получи около 20 милиарда евро подкрепа - както и заеми от Европейската инвестиционна банка. Той остава несигурен за Европейския механизъм за стабилност, като каза, че ще направи оценка заедно с парламента дали да има достъп до него, като добави, че „напомняме на всички, че е заем“ и като такъв, трябва да бъде погасен.