Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изкуствен интелект създаде лекарство за рядка форма на мозъчни тумори при деца

23 септември 2021, 09:25 часа • 3814 прочитания

Учени са използвали успешно изкуствен интелект, за да създадат ново медикаментозно лечение за деца със смъртоносна форма на рак на мозъка, при който повече от 50 години няма напредък по отношение на преживяемостта на болните.

Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Пробивът, описан в списание „Cancer Discovery”, предстои да въведе „вълнуваща“ нова ера, в която изкуственият интелект може да бъде използван за изобретяване и разработване на нови лечения за всички видове рак, твърдят експертите.

„Използването на изкуствен интелект обещава да има революционен ефект върху откриването на лекарства“, каза проф. Кристиан Хелин, главен изпълнителен директор на Института за изследване на рака (ICR) в Лондон, където екип от учени, лекари и анализатори на данни направиха откритието.

„В това проучване използването на изкуствен интелект е идентифицирало лекарствена комбинация, която изглежда е обещаваща като бъдещо лечение за деца с нелечим рак на мозъка. Това може да се превърне в един от първите примери за лечение, предложено от изкуствен интелект, което ще бъде от полза за пациентите", каза той.

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Компютърните учени и специалистите по рак в ICR и Royal Marsden NHS Foundation Trust са използвали изкуствен интелект, за да установят, че комбинирането на лекарството „Еверолимус” с „Вандетаниб”, може да лекува дифузен вътрешен понтиен глиом (DIPG) - рядък и бързо развиващ се вид мозъчен тумор при деца.

Понастоящем DIPG и други подобни видове тумори са изключително трудни за отстраняване по хирургичен път при деца, тъй като са дифузни, което означава, че нямат добре очертани граници, подходящи за операции.

След анализ на данните за съществуващите лекарства, екипът установи, че „Еверолимус” може да подобри способността на „Вандетаниб” да „проникне“ през кръвно-мозъчната бариера и да лекува рака.

Комбинацията се оказа ефективна при мишки и сега се тества на деца. 

Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор

Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен

„DIPG е рядък и агресивен детски рак на мозъка и процентът на преживяемост не се е променил през последните 50 години, така че ние отчаяно трябва да намерим нови лечения за това заболяване“, казва Крис Джоунс, професор по детска биология на мозъчния тумор в ICR.

„Нашето проучване демонстрира колко много изкуственият интелект може да допринесе за откриването на лекарства за рак като DIPG, като предлага нови комбинации от лечения, които не биха били очевидни за хората”, смята той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес