Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Интелектуалци призоваха Шолц да не дава тежки оръжия на Украйна

29 април 2022, 21:30 часа • 7091 прочитания

28 интелектуалци и артисти изпратиха отворено писмо до канцлера на Германия Олаф Шолц, в което го призовават да се върне на първоначалните си позиции относно войната в Украйна и да не доставя пряко или косвено тежки оръжия на Киев.

Още: Русия: Арабски шейх бе ограбен в дома си в Москва. В Новосибирск забраниха пиеса - разказвала за подкуп към следовател (ВИДЕО, СНИМКИ)

Още: Зеленски посочи на Тръмп най-евтиния път за победа, САЩ искат президентски избори в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)

„Призоваваме Ви да направите всичко възможно, за да се постигне възможно най-скоро прекратяване на огъня - компромис, който и двете страни могат да приемат”, се казва в писмото, цитирано от БГНЕС. „Споделяме оценката за руската агресия като нарушение на основните норми на международното право. Споделяме също така убеждението, че съществува принципен политически и морален дълг да не се отстъпва от агресивното насилие без отпор. Но всичко, което може да се заключи от това, има граници в други императиви на политическата етика”, се казва още в призива. 

Две от тези граници вече са постигнати, смятат авторите на писмото. Първата е категорична забрана от приемане на явния риск тази война да прерасне в ядрен конфликт. Доставката на големи количества тежки оръжия може да превърне самата Германия в участник във войната. А една руска контраатака би могла да задейства клаузата на взаимопомощ по Договора за НАТО и по този начин да предизвика непосредствена опасност от световна война. Втората граница е степента на разрушенията и човешките страдания сред украинското цивилно население. „Дори обоснованата съпротива срещу агресора в даден момент е непоносимо непропорционална”, твърдят авторите на писмото.

Те предупреждават за опасността от допускане на двойна грешка по отношение на конфликта в Украйна. На първо място, че отговорността за опасността от ескалация на ядрен конфликт се носи единствено от първоначалния агресор, а не и от онези, които напълно съзнателно му дават мотив да действа по евентуално престъпен начин. Втората възможна грешка е, че решението за моралната отговорност за по-нататъшната "цена" на човешкия живот сред украинското цивилно население е от изключителната компетентност на тяхното правителство. „Морално обвързващите норми са универсални по своята същност”, твърдят германските интелектуалци. 

Още: Не само Суджа: Русия бомбардира собствените си граждани и в Липецк (ВИДЕО)

Още: Мадона подкрепи студентските протести в Сърбия (СНИМКА)

„Ескалиращото трупане на оръжия, което се извършва под натиск, може да бъде началото на глобална спирала на въоръжаването с катастрофални последици, не на последно място за световното здраве и изменението на климата. Въпреки всички различия трябва да се стремим към световен мир. Европейският подход за многообразието е добър пример за това.”

В края на писмото авторите му изразяват своето убеждение, че ръководителят на германското правителство „може да даде решаващ принос за намирането на решение, което ще издържи проверката на историята”. „Не само с оглед на настоящата ни (икономическа) мощ, но и с оглед на историческата ни отговорност и с надежда за общо мирно бъдеще.”

Как се развива войната в Украйна - следете на живо тук.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес