Готви се химическа атака срещу "Азовстал", предупреждава депутат от Мариупол

09 май 2022, 23:55 часа • 28201 | прочитания

Руските военни подготвят химическа атака на 11 май срещу украинските защитници в „Азовстал“ според информация, получена от депутата на Мариуполския градски съвет Александър Лашин, съобщава изданието „Диалог.UA“.

Още: Киев: Никой друг освен Украйна не може да решава колко и какви въоръжени сили да имаме

Още: Украйна е ударила пореден важен руски завод, пожар и в руска петролна рафинерия (ВИДЕО)

„Местните жители казват, че вече ги предупреждават за опасност от излизане на улицата. Причината за това е, че окупаторите са планирали да „издимят“ нашите защитници от „Азовстал“. Другите методи показват своята неефективност, така че се надяват на химически оръжия", казва Лашин.

В ДНР вече споменаха планове за химическа атака, но тези изявления на Басурин получиха негативен резонанс.

Още: Гимназиален учител колекционирал детска порнография: Ще му се размине ли?

Още: Путин събира главорезите за следващия епизод на войната

Междувременно руснаците показаха чертежите на подземните нива в завод „Азовстал“ заедно с различна документация. На изображенията може да се види вътрешното устройство на завода, съобщава тв каналът „Звезда“. Според медията папките съдържат генерален план, информация за производствената технология и снабдяването на помещенията с въздух. Снимки в близък план на чертежите публикува и "Известия".

На 7 май украинският вицепремиер Ирина Верешчук съобщи, че от завода са евакуирани всички цивилни, но ООН не можа да потвърди това. Организацията не изключва провеждането на нови операции по евакуация на хора от Мариупол и от територията на металургичния комбинат. Това заяви на брифинг заместник-говорителят на генералния секретар на световната организация Фархан Хак, цитиран от ТАСС. Хак отбеляза, че не може да каже със сигурност, че всички цивилни са били евакуирани от „Азовстал“.

„Не мога да потвърдя това. Можем само да посочим броя на хората, които са успели да се евакуират. Разбира се, надяваме се, че сме успели да евакуираме всички. В момента не мога да кажа със сигурност, че това е всичко, но се надявам, че всички, които са искали, вече са успели да излязат“, казва Хак.

Още: Хърватия след приемането на еврото: Средната пенсия е изключително висока

Още: Великден на най-високите цени от 30 години насам: Ето с колко поскъпна трапезата в Румъния

Заместник-командирът на полка „Азов“ Святослав Паламар на 8 май също не потвърди евакуацията на всички цивилни от територията на металургичния комбинат, съобщи Reuters

"На територията на комбината все още има повече от сто цивилни - заяви ръководителят на Донецката областна военна администрация Павел Кириленко, цитиран от „Украинская правда“. - Доста е трудно да се каже кой от тях иска да излезе“, добави той.

В същото време, въпреки постоянните обстрели, над „Азовстал“ се развя украинското знаме. Съветникът на кмета на Мариупол Петр Андрюшченко публикува видео с украинския национален символ над завода, където бойците се защитават вече 75 дни.

Защитниците на града описват действията си като "нереални подвизи в нереални условия".

ВИЖТЕ ОЩЕ: Полкът "Азов" обвини украинското правителство в саботаж на отбраната на Мариупол (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес