Френските власти съобщиха, че по време на Олимпийските игри в Париж са регистрирани повече от 140 кибератаки.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Нито една от тях не е нарушила провеждането на състезанията, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
По време на подготовката и по време на Олимпийските игри френската агенция за киберсигурност е била в повишена готовност за атаки, които биха могли да нарушат работата на организационния комитет, продажбата на билети или транспорта.
Между 26 юли и 11 август правителствената агенция за киберсигурност Anssi е регистрирала 119 доклада, съответстващи на "събития за сигурност" с ниско въздействие, и 22 инцидента, при които "злонамерен участник" успешно се е насочил към информационната система на жертвата.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: Българският олимпийски дух: Добре, че преляхме кръв отвън
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Атаките са били насочени главно към държавни структури, както и към спортна, транспортна и телекомуникационна инфраструктура.
Една трета от тях са били инциденти с прекъсване на работата, като половината от тях са се дължали на атаки за отказ на услуга, целящи да претоварят сървърите.
Останалите киберинциденти са били свързани с опити за компрометиране или реално компрометиране и разкриване на данни, наред с други.
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
"Всички киберсъбития, които се случиха през този период, като цяло се характеризираха със слабото си въздействие", казаха от компанията.
Още: Осуетени навреме: Франция съобщи за 68 кибератаки, свързани с Олимпиадата
В началото на август Гран Палас, който беше домакин на олимпийските събития в Париж, и около 40 други музея във Франция станаха жертви на атака с цел получаване на откуп, но това не е засегнало нито една от информационните системи, участващи в игрите.
Рансъмуерът се възползва от пропуски в сигурността, за да криптира и блокира компютърни системи, като иска откуп от потребителя или организацията, за да ги отключи.
По време на забавените от пандемията Олимпийски игри в Токио, проведени през 2021 г., организаторите съобщиха за 450 милиона такива операции, което е два пъти повече, отколкото по време на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г.
Преди Олимпийските игри в Париж Мари-Роуз Бруно, директор по технологиите и информационните системи на Игрите в Париж, беше заявила, че очаква "осем до десет пъти повече" кибератаки от тези, наблюдавани на Игрите в Токио.