Франция предлага на Европейската комисия Фонд за възстановяване от Covid-19 с годишен размер до 300 млрд. евро, съобщава БНР, позовавайки се на Reuters.
Още: Киев: Никой друг освен Украйна не може да решава колко и какви въоръжени сили да имаме
Още: Украйна е ударила пореден важен руски завод, пожар и в руска петролна рафинерия (ВИДЕО)
Париж е предложил на EK да емитира облигации за финансиране на фондa за възстановяване на Европейския съюз на стойност 1-2% от брутния национален доход (БНД) годишно, или в размер на около 150 - 300 милиарда евро през периода 2021 - 2023 година. Информационната агенция цитира документ на френското правителство.
Предложението идва в момент, когато ЕС обсъжда как да се даде старт на икономическия растеж след очакваната рекордна рецесия през настоящата година заради коронавирусната криза.
Между 5 и 10% от БВП на всяка държава иска Макрон за спасителния план на ЕС
Още: Гимназиален учител колекционирал детска порнография: Ще му се размине ли?
Още: Путин събира главорезите за следващия епизод на войната
Европейската комисия трябва да направи официално предложение през седмицата, започваща на 18-и май, относно новата съвместна бюджетната рамка на всички 27 държави членки на ЕС за следващия програмен период 2021/2027 година. По същото време Комисията ще трябва да представи и предложението си за Фонд за възстановяване от коронавирусната пандемия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приготвено за продажба: Откриха 11 т месо с изтекъл срок
Още: "Никога няма да приемем, че сме българи": Албански съд решава българо-македонски спор
"Размерът на този фонд трябва да бъде най-малко от 1% до 2% от БНД на ЕС годишно през следващите три години, което би осигурило на бюджета на ЕС увеличение от 150 до 300 милиарда евро всяка една година между 2021 и 2023 г.", се посочва в предложеният от Франция документ.
"Заемите за държавите членки могат да помогнат за преодоляване на съществуващите между тях разлики, но трябва да останат и допълващи безвъзмездни средства (грантове). За да се осигури максимална добавена стойност, тези заеми трябва да имат гратисен период, много дълъг падеж и ниска лихва ... Важно е също така този фонд да бъде създаден възможно най-скоро, ако е възможно преди влизането в сила на следващата средносрочна бюджетна рамка на Съюза", се казва в предложението на Франция.
Подготвя ли ЕС нов план "Маршал" за Балканите?
Още: Хърватия след приемането на еврото: Средната пенсия е изключително висока
Още: Великден на най-високите цени от 30 години насам: Ето с колко поскъпна трапезата в Румъния