Членовете на Европейския парламент искат общи правила на ЕС за "златните визи" за борба с прането на пари и корупцията. Загрижен, че гражданството на Съюза се продава, Европейският парламент предлага нови общи правила за справяне с многобройните проблеми, свързани със схемите за "гражданство/пребиваване чрез инвестиции".
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
В сряда членовете на ЕП приеха доклад за законодателна инициатива, в който призовават Еврокомисията да представи предложение до края на мандата си. Ангажиментът е на Франция, Германия, Италия, Обединеното кралство, Канада и САЩ да ограничат достъпа до „златни паспорти” на богати руснаци, свързани с правителството, беше повдигнат по време на дебата в пленарна зала в понеделник. Текстът беше приет с 595 гласа "за", 12 "против" и 74 "въздържал се".
Парламентът подчертава, че схемите за "гражданство чрез инвестиции" (CBI) , при които граждани на трети страни получават граждански права срещу парична сума, подкопават същността на гражданството на ЕС. Парламентът описва тази практика, която се прилага в Малта, България и Кипър, като "свободно пътуване", тъй като държавите-членки продават нещо, което никога не е било предвидено да се превърне в стока. Депутатите твърдят, че молби са били приемани, дори когато изискванията не са били изпълнени, и настояват тези схеми да бъдат преустановени заради рисковете, които те пораждат.
Отбелязвайки по-малките рискове, свързани със схемите за "пребиваване чрез инвестиция" (RBI), ЕП изисква правила на ЕС, които да подпомогнат борбата с прането на пари, корупцията и укриването на данъци, включително:
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
- строги проверки на миналото (също и на членовете на семейството на кандидатите и на източниците на средства), задължителни проверки в базите данни на ЕС и процедури за проверка в трети държави;
- задължение държавите членки да докладват, включване на схема за "уведомяване и консултиране", която да позволи на други държави членки да възразят;
- изисквания за минимално физическо пребиваване (за кандидатите) и активно участие, качество, добавена стойност и принос към икономиката (за техните инвестиции).
Без паспорти и визи за руските олигарси
Парламентът приветства ангажимента на съответните държави членки да ограничат продажбата на гражданство на руснаци, свързани с руското правителство, и призовава всички схеми за CBI и RBI в ЕС да изключат руските кандидати с незабавно действие. Членовете на ЕП призовават правителствата на ЕС да преразгледат всички одобрени молби от последните няколко години и да гарантират, че "нито едно руско лице, свързано финансово, посредством бизнес или по друг начин с режима на Путин, не запазва правото си на гражданство и на пребиваване". Освен това те призовават ЕК да забрани на руски граждани, които са обект на санкции от страна на ЕС, да участват във всички схеми за RBI.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Членовете на ЕП изразяват съжаление за липсата на цялостни проверки за сигурност и процедури за проверка при двата вида схеми, като добавят, че не би трябвало да е възможно да се подават последователни заявления в различни държави-членки. Държавите членки не трябва да разчитат на проверки, извършвани от недържавни субекти. Парламентът призовава ЕС да наложи такса в размер на значителен процент върху направените инвестиции до постепенното премахване на "златните паспорти" и за неопределено време за "златните визи". Той настоя Комисията да окаже натиск върху трети държави, които се възползват от безвизово пътуване до ЕС, да последват примера им.
Отбелязвайки, че посредниците в тези схеми не са нито прозрачни, нито се отчитат, ЕП призовава за забрана на участието им в CBI и за "строга и обвързваща регулация" за ролята им в CBI, която да включва санкции.
Европейската комисия трябва да изготви законодателно предложение или да обоснове решението си да не го прави.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
От 2011 г. до 2019 г. най-малко 130 000 лица са се възползвали от схемите за CBI и RBI в ЕС, което е донесло на съответните държави приходи в размер на над 21,8 млрд. евро. Схеми за CBI съществуват в Малта, България (където правителството е внесло законопроект за прекратяване на схемата) и Кипър (който обработва само заявления, подадени преди ноември 2020 г., като според кипърското правителство всички те вече са разгледани). Дванадесет държави членки имат схеми за RBI, основани на различни суми и възможности за инвестиции.
Concerned that EU citizenship is for sale, Parliament proposes new common rules to address the many problems linked to citizenship/residence by investment schemes ↓
— European Parliament (@Europarl_EN) March 10, 2022