Испанското издание El Mundo публикува карта на направленията, по които според журналистите, може да се развие контранастъплението на украинските сили.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
В материала се отбелязва, че от началото на битката за Бахмут, която започна на 1 август 2022 г., смятаната по-рано за втора армия в света все още не е успяла и досега да овладее града с население преди войната от 70 000 души.
До момента украинската армия, възползвайки се от грешките на противника и с помощта на оръжие и друга подкрепа от съюзниците, е постигнала най-малкото паритет на бойното поле. Ако това беше партия шах, то сега украинците щяха да са на ход, пишат авторите на статията.
Съобщава се, че логистичната дейност на Въоръжените сили на Украйна е набрала скорост. Извършват се отвличащи маневри, а разузнаването проучва руската отбрана в окупираната Запорожка област. Руските доставки са подложени на удари на големи разстояния, особено в град Токмак, където има значителна концентрация на руски сили.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
ОЩЕ: Контранастъплението на Украйна: Къде руската армия е уязвима
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
„Изстрелват се рояци дронове-камикадзе към складове за гориво, за боеприпаси и към железопътни възли, понякога на значително разстояние от фронтовата линия. Всичко това е част от подготовката за широкомащабното контранастъпление“, се оценява в материала.
Украинските действия по левия бряг на Днепър в района на Херсон
От освободената част на Херсонска област украинската артилерия нанася удари по руските позиции на левия бряг на река Днепър. Освен това украинците извършват ежедневни десанти на окупирания бряг. Окупационната администрация пристъпи към евакуация в редица селища, като Нова Каховка или Гола Пристан, подобно на това, което се случваше малко преди изтеглянето на руските войски от западната част на Херсонска област миналата есен.
Отбраната на руските сили
Руснаците се подготвят за сериозна отбрана в най-очевидните зони на украинското контранастъпление. В района на Запорожието са изградени три отбранителни линии на около 30 км в дълбочина.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
- Първата линия са минни полета с т.нар. „драконски зъби“ и малки отряди;
- Втората – противотанкови и пехотни подразделения за спиране на бронираната техника;
- Третата линия - далекобойна артилерия и бронирани резерви.
Целта на тези отбранителни линии на руснаците е не толкова да спрат, колкото да забавят контранастъплението. „Колкото повече време отнеме на украинците да пробият отбранителните линии, толкова по-уязвими ще бъдат те от артилерията на руските въоръжени сили и от дроновете "Лансет"“, отбелязват журналистите.
ОЩЕ: В Бахмут за руснаците става по-горещо: Ген. Сирски и Пригожин потвърждават (ВИДЕО)
Карта на украинското контранастъпление. Източник: El Mundo
Запорожието е най-очевидното направление за украинската контраофанзива
Според материала Запорожка област е най-очевидното място за пресичане на сухопътния коридор, който е под контрола на Русия. Но това са равнинни зони, където всяка дейност може да се види от километри.
Възможностите са 3:
- Първото възможно направление е от Запорожие към Мелитопол. Това е най-късата линия между контролираната от Украйна територия и Азовско море (около 130 километра), но това е и зоната с най-висока плътност на руската отбрана;
- Второто направление е от Херсон през река Днепър или от Нова Каховка до Крим (около 70 километра), но проблем ще е преминаването на голямата река. Форсирането на реките е една от най-трудните маневри за всяка армия;
- Третото направление е от Угледар към Мариупол - по-дълъг път, но по-малко забележим.
Въпреки че този път украинците няма да успеят да изненадат руснаците, козът им може да бъде едновременна офанзива в две или дори в три посоки. По този начин руските сили ще са изправени пред дилема къде да концентрират основните си части за задържане на превзетите позиции.
Междувременно журналисти от RFERL също публикуваха интерактивна карта на военните съоръжения на анексирания полуостров Крим. Те са открили 223 действащи, временни и консервирани военни обекта.
Journalists from @RFERL published an interactive map of military installations on the annexed peninsula of #Crimea.
— NEXTA (@nexta_tv) May 10, 2023
They managed to find 223 active, temporary and mothballed military facilities. pic.twitter.com/7WI2qCZaiO