Европейската комисия е предложила план с нови насоки как да се плаща за руския газ. Това съобщава американската информационна агенция Bloomberg.
Според информацията, на среща при затворени врати на 13 май представители на ЕК са изложили плана си пред страните-членки. Той обаче е много двусмислен. Причината - ЕК казва, че може да се открият сметки в "Газпромбанк" в долари или евро, но не казва нищо за сметка в рубли. И допълва, че съгласно новите насоки всяка компания-купувач на руски газ от ЕС трябва да направи официално волеизявление, че е превела съответния паричен транш в твърда валута - в евро или договори, с което според ЕК задълженията ѝ по съответния договор с "Газпром" са изпълнени.
Припомняме, че по нареждане на руския президент Владимир Путин "Газпром" вече изисква следния начин на плащане за руски газ от "неприятелски държави" - купувачът открива две сметки в "Газпромбанк", като едната е в твърда валута (долари или евро), а другата е в рубли. При плащане, купувачът превежда съответната сума в твърда валута, а след това "Газпромбанк" извършва превалутирането в рубли. Това става с операция на Московската фондова борса, като няма срок за колко време ще бъде направено, нито яснота колко пазарен е валутният курс. ОЩЕ: Газът в Европа поевтиня след като Русия започна да прави стъпки назад за плащането в рубли
Към днешна дата газът на холандския хъб TTF е дори по-евтин, отколкото на 9 май - 93,475 евро на мегаватчас с доставка за юни.
При обсъждането на новия план мненията на различните страни-членки са били разделени. Докато Германия, Унгария, Италия и Франция подкрепят принципно, Полша заяви, че няма правна яснота и призова посланиците на ЕС да обсъдят въпроса. Полша, заедно с България, са единствените две държави в ЕС, на които бяха спрени преките доставки на руски газ. Останалите страни-членки са объркани от липсата на яснота какво да се прави със сметката в рубли. А Германия е коментирала, че германските компании са харесали плана, но Берлин е поискал да има яснота дали откриването на сметки в различни валути в "Газпромбанк" означава нарушение на европейските санкции и то в посока ако се открият повече сметки, да не се счита за нарушение.
Досега Брюксел посочи изрично в свой анализ, че плащане в рубли за руски газ е нарушение на европейските санкции.
Официално ЕК отказва коментар по темата с новите насоки.