Европейската комисия(ЕК) предаде днес на Съвета на ЕС преговорните рамки за Северна Македония и Албания, като тяхното съдържание няма да бъде оповестявано преди одобрението им от страна на Съвета.
Още: Румъния поема командването на силите на Европейския съюз в Босна и Херцеговина
Още: Отложиха делото на принц Хари срещу таблоидите на Рупърд Мърдок
Уточнява се, че рамките са разделени на три: водещи принципи на преговорите за присъединяване, същински преговори и преговорна процедура с цел цялостно прилагане на европейското законодателство и неговите принципи в законодателната рамка на страните-кандидати.
В отличие от преговорните рамки с други държави, ЕК е добавила за Скопие и Тирана и приетата през март нова методология на преговорите, взето е предвид развитието на европейското законодателство, както и спецификите и заслугите на всяка от страните поотделно.
В предложените преговорни рамки фокусът е поставен върху правосъдието, функционирането на демократични институции и публична администрация, както и икономиката. Предвиден е „по-силен“ политически двигател на процеса и по-динамичен ритъм на преговорите посредством групиране на преговорни глави в тематични клъстери.
Още: Един от най-големите френски вестници скъса с платформата на Мъск
Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархели заяви, че очаква с нетърпение разговорите между държавите-членки да се проведат колкото е възможно по-скоро, за да се проведат и първите междуправителствени конференции с Албания и Северна Македония. „Тяхното бъдеще категорично е в Европейския съюз и съм убеден, че те ще продължат да осъществяват реформите по пътя към ЕС, както го правеха и досега“, подчерта той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Съдът отхвърли жалбата на Джорджеску срещу анулирането на президентските избори в Румъния
Още: Конфискуваха свързван с Русия кораб заради повреждането на кабели в Балтийско море
Според дипломатически източници, цитирани от МИА, първите междуправителствени конференции едва ли ще се проведат до края на тази година. Държавите-членки би трябвало да дискутират въпроса за разширяването от септември, тъй като летните месеци ще бъдат посветени изцяло на опитите за намиране на компромис по въпроса за излизането на икономическата криза на ЕС и бъдещето на бюджета му.