Мислехме, че това е някаква хитра геополитическа игра, но всъщност кремълските "стратези" се държат като дете, което прави напук на майка си. Дори германското правителство вече го разбра. Затова то демонстрира сдържаност и се подготвя за зимен сезон без руския газ. Това пише в профила си във Facebook украинският дипломат Олена Зеркал, бивш заместник-министър на външните работи на Украйна по европейската интеграция и съветник на председателя на борда на държавната петролна и газова компания "Нафтогаз".
Още: Путин посрещна словашкия премиер Роберт Фицо в Кремъл (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.12.24 - Ако Русия победи, САЩ ще плащат многократно повече
"Какво стана, откъде взеха тази смелост? Много е просто – най-после разбраха, че руският газов шантаж е признак на отчаяние. Кремъл прикрива провала си в икономиката", продължава тя.
И добавя: "Нищо чудно, че макроикономическата информация там [в Русия] вече е строго класифицирана. Забранено е публикуването на информация за операциите по износ и внос, няма данни за входящия и изходящия поток на капитали, за инвестициите и за реалния обем на добива на нефт и газ."
За да се разбере какво се случва с икономиката на Русия, Зеркал прибавя малко данни - от Русия се оттеглиха изцяло или частично над 1000 международни корпорации, които формираха близо 40% от БВП. След тях страната бе напусната от 500 000 руснаци, "предимно високообразовани и богати". А други 5 милиона руснаци останаха без работа в резултат на оттеглянето на международните компании. Същевременно автомобилната индустрия, в която досега бяха заети 3,5 милиона руснаци, е близо до колапс.
Още: Руснаците атакуват на скутери позиции на "Азов" (ВИДЕО)
ВИЖ ОЩЕ: Руската икономика се разпада: 9 развенчани мита на Путин за ефектите от санкциите
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
"В края на април руското министерство на труда публикува информация за 9 (!) милиона души, при които има промени „в условията им на труд“. Зад тази съветска формулировка се крие или загубата на работа, или преминаването към непълна работна седмица", прибавя дипломатът.
За най-близкия съюзник на Русия - Китай ситуацията също е пределно ясна. Затова не слушайте политическата реторика, която си тече, а гледайте фактите, съветва тя. А те са, че Китай просто изцяло спря инвестициите си в Русия по отношение на мегапроекта си „Един пояс, един път“.
По думите й именно осъзнаването на тези факти е позволило на германското правителство толкова смело да заяви, че „ще презимува и без Русия“, заключава Олена Зеркал.
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС