Бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер е категоричен, че войната в Уркайна може да бъде прекратена само чрез дипломатически преговори. Това мнение е изразил Шрьодер пред "Франкфуртер алгемайне цайтунг". Той не иска да се откаже от "възможностите за разговори с президента Путин", въпреки руската агресия в Украйна.
Още: Киев: Никой друг освен Украйна не може да решава колко и какви въоръжени сили да имаме
Още: Украйна е ударила пореден важен руски завод, пожар и в руска петролна рафинерия (ВИДЕО)
От периода на своето управление като канцлер на Германия (1998–2005 г.) Шрьодер е в близки отношения с руския президент Владимир Путин. Две седмици след нахлуването на Русия в Украйна той замина за Москва, за да разговаря със стопанина на Кремъл.
Заместник-председателят на Свободната демократическа партия на Германия Волфганг Кубицки критикува изявленията на Шрьодер.
"По принцип, разбира се, винаги е по-добре да се води диалог с лидерите на авторитарни държави и никой не може да отрече това право на бившия канцлер", каза Кубицки пред изданията на медийната група „Funke”.
Още: Гимназиален учител колекционирал детска порнография: Ще му се размине ли?
Още: Путин събира главорезите за следващия епизод на войната
"Но всеки, който смята, че Германия има дипломатически дълг да сложи край на войната в Украйна, изопачава фактите. Във всеки случай това не е сериозен принос за прекратяване на войната", каза Кубицки.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Приготвено за продажба: Откриха 11 т месо с изтекъл срок
Още: "Никога няма да приемем, че сме българи": Албански съд решава българо-македонски спор
"Не ме интересува дали Герхард Шрьодер вярва, че с Владимир Путин може да бъде постигнато решение чрез преговори. Смятам, че подобно решение вече е доста нереалистично", добави той, пише БГНЕС
Бившият германски канцлер е критикуван от години заради участието си в руски държавни корпорации. След руската атака в Украйна натискът върху него продължава да се засилва. През май Шрьодер най-накрая обяви, че ще напусне надзорния съвет на руския енергиен гигант "Роснефт" и отхвърли номинация за поста в надзорния съвет на "Газпром".
Всичко за войната в Украйна четете ТУК.
Още: Хърватия след приемането на еврото: Средната пенсия е изключително висока
Още: Великден на най-високите цени от 30 години насам: Ето с колко поскъпна трапезата в Румъния