Вълчев отчете докъде сме с дистанционното обучение, Иво Христов го обяви за провал

12 юни 2020, 12:20 часа • 15210 | прочитания

Дистанционното обучение е извънредна алтернатива и допълнение на обучението в реалната класна стая. Електронните платформи трябва да се използват за възлагане на задачи, за самоподготовка.

Още: Ще има ли освобождаване от матури при висок успех и колко от учителите го искат

Още: Ударно намаление: По-малко позволени отсъствия в училище, готви се промяна

Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на парламентарния контрол в отговор на депутата Иво Христов какъв ще е обхватът на дистанционното обучение.

С промени в Закона за предучилищното и училищното образование МОН щяло да предложи по време на извънредни ситуации да се превключва на обучение в електронна среда.

Още: Стипендии за бъдещи студенти с математика и природни науки: Ново предложение

Още: Учители пак заговориха за отпадане на матурите: Ето при какви условия

Второто ще е ученици, които трайно не могат да посещават учебния час, да могат да се включат в реалната класна стая чрез виртуална класна стая. За това е необходимо да има технологична обезпеченост в училищата. Вече 1800 училища работят с електронни дневници.

Електронното обучение не е само от разстояние, то е и в класните стаи, то също трябва да се разширява с цел възможността за използване на повече електронни ресурси, уточни министърът.

Предвижда се още по линия на проекти за иновации да се даде възможност малка част от часовете след 4-и клас експериментално да се провеждат в електронна среда. Това ще е ограничено до 20%.

Според министъра в електронна среда могат да се включат много специалисти. Български учен от ЦЕРН например може да се включи от Женева в урок по физика в някое училище у нас.

Още: Новите учебни програми - неясноти, безпорядък, проблеми: Експертно мнение на Емил Соколов (ВИДЕО)

Още: Кой ще победи: Училището или телефоните? Отговорът от просветния министър

Електронната среда позволявала много интегрални уроци. Задачата на всички образователни системи е да търсят ефективната комбинация, а не да заличават присъственото обучение с неговите предимства, каза още министърът.

"Искам да ви помогна с оценката на дистанционното обучение, то е пълен провал, контрира го Иво Христов. Българското училище не е подготвено за такава форма на пълноценно преподаване, обясни социалистът.

Засега това трябва да се избягва решително, заради ред причини от физически, психически, социален и чисто съдържателен характер. С него трябва да се внимава много и в сферата на висшето образование.

Онзи ден синът ми получил от университета съобщение, че изпитът им по физическо възпитание щял да се проведе с тест. Предполагам, че изпитът им по търговско право ще се проведе с лицеви опори.

Разбирате, че такъв тип образование е просто подигравка. Не трябва да бъдем фанатици. Ясно е, че в електронно-информационна среда, където ние искаме или не трябва да участваме, трябва да използваме ресурсите на едната или другата форма на обучение.

От друга страна е ясно, че децата в основния и средния курс, не разполагат с уменията и възможностите, които са им необходими.

Смятам, че МОН не трябва да се поддава на меко казано лекомислените внушения и ентусиазъм на доста неграмотни люде, които използват поредната мода на образование.

Ясно е, че трябва да има баланс между едното и другото. Ще си запазя правото и занапред да следя този проблем и ако се наложи, ще продължа да ви задавам въпроси.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес