Учебната година ще стартира присъствено във всички училища. В непредвидима ситуация сме, може да се случи всички до първия учебен ден. Това заяви образователният министър Красимир Вълчев на брифинг.
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Балансът между правото на здраве и образование е труден, но ако затворим училищата това ще има по-негативно влияние върху учениците от коронавируса, заяви Вълчев.
„С голяма доза увереност можем да прогнозираме, че епидемичната ситуация ще продължи 10-12 месеца, през цялата учебна година. Ние, като родители, трябва да намерим начин образователната система да работи”, заяви Вълчев.
Ние като родители, работещи, като система трябва да намерим формулата – от една страна да работим, от друга – да определим сигурна система. Всички страни са изправени пред това предизвикателство. Най-вероятно нито една европейска страна няма да вземе решението за пълно затваряне на училищата. Крайните модели на дистанция не може да продължат много месеци, затова всички търсят баланс.
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
Още: Първокурсничка на СУ и INSAIT проби на световен форум за изкуствен интелект
Има две стратегии – на смесено хибридно обучение. Ние се отказахме от тези стратегии, защото са трудно приложими – изискват повече ресурс, намаляват риска от COVID-19, но има редица други неудобства. Не може един учител ефективно двупосочно да поддържа педагогическо взаимодействие в две среди едновременно – присъствена и онлайн.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Два неучебни дни за учениците в Сливен
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Затова избрахме съчетанието от две стратегии – нещо, което и други страни са го направили – малко или повече вторият вариант от модели – базиран на превключването. Училищата ще имат готовност за такова превключване.
Много е вероятно да го има при сезонните грипни вируси. Досега се излизаше в грипни ваканции, сега с промените в Закона, които се надявам да бъдат приети, се надявам да нямаме загуба от учебно съдържание и време.
Средно 3 седмици беше загубата или 10% от учебното време в последните години от принудителното затваряне на училищата заради грипни ваканции или влошени метеорологични ситуации. Сега вече системата има опит за работа в онлайн среда.
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Най-вероятно ще имаме прагови стойности за определени области или общини на брой жители, при които ще се обявява влошена епидемична обстановка и съответно системата ще трябва да превключи на обучение в електронна среда. Това е било обсъдено със здравния министър. При болно дете от COVID-19 незабавно ще се уведомява РЗИ.
„Ще бъде приложена стратегия за невзаимодействие между паралелките. Препоръчва се на всички училища тя да се спазва, особено за началният етап. Връзката между дете и учител е задължителна и препоръчителна и електронното образование за най – малките не е добра. Всяко училище ще направи списък от мерки“, заяви министърът.
Следващата седмица предстои да се разгледа в НС Законът за предучилищното и училищното образование и въобще провеждането на образователния процес през новата учебна година.