Имаме голямо предизвикателство с това да привлечем повече млади учители. Процентът на младите учители до 35 години към момента е около 8%. Важното е да поддържаме учителските заплати над средната заплата за страната. Това заяви пред журналисти министърът на образованието Красимир Вълчев.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Вълчев уточни, че освен мерките, които се взимат към момента за привличане на млади кадри, като допълнителни стипендии, увеличаване на приема в професионалните направления, свързани с придобиване на педагогическа квалификация, трябва да се направи и информационна кампания още от училище. „Самите учители са тези, които трябва да направят тази информационна кампания. Безспорно трябва да увеличим и възнагражденията, които са водещ фактор. Всички трябва да покажем отношението си към педагогическата професия, защото от това в най-голяма степен зависи бъдещето ни като общество и държава. Ако имаме добри учители, ще имаме квалифицирани кадри във всички останали професии“, категоричен бе ресорният министър.
В момента основната минимална заплата за учителите е 760 лв. Това е първата стъпка от 4-стъпковото увеличение, което правителството предвижда в период от 4 години. След като бъдат направени евентуални следващи стъпки за увеличение с бюджета за 2019, 2020 и 2021 г. минималната заплата ще достигне до 1250 лв., а средната ще бъде над 1500 лв.
„Важното е ние като държава да поддържаме учителските заплати над средната заплата за страната. Недостигът на квалифицирана работна ръка ще бъде по-малко, ако успеем да направим така, че повече млади хора да станат учители“, коментира Красимир Вълчев, цитиран от БГНЕС.
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Той обясни, че е регистрирано малко увеличение на студентите по педагогика, но все още има намаление в направлението. Особено тревожен бил недостигът на учители по физика и математика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
МОН обмисля да направи информационна система, която да показва къде и по какви дисциплини има недостиг на учители. Ще се регистрират всички, които завършват педагогика или имат желание да постъпят в системата на образованието. Ще има информация и колко учители ще се пенсионират или предстои да навлязат в пенсионна възраст.
Процентът на младите учители до 35 години към момента е около 8%. Средната възраст на учителите е между 49 и 50 години. „Предизвикателството е да обезпечим системата с близо 40 000 учители през следващите 10 години. Към момента учителите са близо 90 000. Средногодишно ще се пенсионират между 4000 и 45000 педагогически специалисти“, заяви още министърът на образованието.
Днес в българската образователна система работят 93 000 учители, но само след 8 години ще се пенсионират 39 000. Това заяви Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители.
Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас
Още: МОН няма основание да обявява грипна ваканция
Една голяма част от най-добрите ученици не искат да завършат висше образование и да стават учители, заяви Такева.
Ето защо един от големите проблеми, който стои, е подборът и начинът, по който трябва да мотивираме младите хора, за да могат да завършат и поемат учителската професия, подчерта тя.
Според Янка Такева втората голяма тема е как да се мотивират младите учители, когато влязат в училищната среда, за да може да има устойчивост кадровото обезпечаване.
Днес в българската образователна система работят 93 000 учители. 85 000 от тях имат магистърска степен. 24% имат висока квалификационна степен, а 12% имат второ висше образование.
„В България имаме много добра система за квалификация и кариерно развитие на учителите. Но само след 8 години ще се пенсионират 39 000 учители“, коментира председателят на Синдиката на българските учители.
Висшите заведения в България подготвят 20 000 студенти. От тях 50% влизат в образователната система. Ето защо пред българската образователна система има голям дефицит как и по какъв начин да бъдат мотивирани младите хора за устойчивост на образователната система, обобщи Янка Такева.