Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В образователния закон - да няма политическа агитация, да има отделни учебници за всеки предмет, да има електронно образование

26 август 2021, 07:35 часа • 2913 прочитания

Публично обсъждане на три законопроекта за промени в Закона за предучилищното и училищното образование организира днес (26 август) парламентарната комисия по образованието и науката.

Законопроектите, които ще бъдат публично обсъдени, са предложенията за изменения и допълнения в Закона за предучилищното и училищното образование, внесени от народния представител Корнелия Нинова и група народни представители (30.07.2021 г.), от Министерски съвет (02.08.2021 г.) и от народния представител Десислава Атанасова и група народни представители (06.08.2021 г.). 

В законопроекта на Министерския съвет основата на промяна е политическата и партийната дейност. С предложението служебното правителство иска законово да бъде наложена политическа неутралност. "Това се изразява в недопускането педагогически специалисти в системата да извършват политическа дейност и да налагат политически и идеологически убеждения на децата и учениците при провеждането на учебния процес", пише в законопроекта. Освен това, служебното правителство констатира, че "са налице множество случаи, при които служители от регионалните управления на образованието в страната също извършват политическа дейност и участват активно в мероприятия по време на предизборни кампании за различните видове избори в страната". Затова и се предвижда в чл. 255, ал. 5 на закона да бъде направена следната промяна: "Служител в регионално управление на образованието при изпълнение на своите функции е политически неутрален и не може да осъществява политическа дейност".

В законопроекта на Десислава Атанасова и ГЕРБ се иска да може през следващите 2 учебни години да бъде разрешено да се минава в електронна среда на обучение, независимо дали има пандемия или не. Става въпрос за чл. 115а, ал. 1: "Когато поради извънредни обстоятелства присъственият образователен процес в училището е преустановен, както и в случаите по чл. 105, ал. 1, 3 и 5, с изключение на обявяването на ден за честване на празника на общината, след заповед на министъра на образованието и науката обучението на учениците, записани в дневна, вечерна, задочна, индивидуална и комбинирана форма на обучение и в дуална система на обучение, се осъществява, доколкото и ако е възможно, от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии".

В законопроекта на Нинова се иска за всеки учебен предмет, за всеки отделен клас да бъде одобрен един проект за учебник или учебен комплект, а учебните помагала да се избират от учителя, който преподава по съответния предмет.

Според Правилника за организацията и дейността на Народното събрание постъпилите в парламента законопроекти се разглеждат на първо гласуване след провеждането на публично обсъждане от водещата комисия и публикуването на доклад с резултатите от него на сайта на съответната комисия. Докладът от публичното обсъждане ще бъде публикуван в тридневен срок от провеждане на обсъждането на страницата на Народното събрание.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес