Неуредени авторски права между издателство и наследниците на писателя Йордан Радичков се оказаха причина децата в 10-и клас да не могат да прочетат разказа му "Нежната спирала" в оригинален вид. Вместо това творбата е преразказана, пише в. "24 часа".
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Новината стана факт след сигнал във Facebook на един от участниците в Стратегическия съвет на президента - Гергана Пирозова. Тя открила "новината" в помагалото за X клас на дъщеря си. Става въпрос за "Христоматия" на издателството "БГ учебник". В него е публикувана цялата литература, която учениците трябва да прочетат и знаят в VIII-и, IX-и и X-и клас по новата програма на министерството на образованието.
Разказът "Нежната спирала" е на една от последните страници на сборника. До заглавието му обаче в скоби е изписано, че произведението е преразказ, а не оригиналното. Под линия след текста авторският колектив уточнява: "Поради несъгласие на наследниците на автора разказът да се публикува в учебници и помагала предлагаме подробен преразказ на произведението, направен от Цветана Милчева".
От издателството не признават директно редно ли е да се учи преразказ, а не оригинал и посочват, че неуредените авторски права са спънка не само за тяхното помагало, а за продуктите на всички останали издателства.
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
Не сме искали нито стотинка, когато се използват текстове на баща ми от "Ние, врабчетата" или "Жабешки истории" в учебници от първи до четвърти клас - предоставили сме ги напълно безвъзмездно, без стотинка! Всички тия "сателитни" христоматии са като хранителни добавки. Искат ми "Ноев ковчег" примерно, който да бъде сведен до 10-ина страници от 240! Как да се съглася? Не сме им дали авторските права! Сякаш ние сме някакви хищници. Просто пазим паметта на баща си и преценяваме къде и кога да бъдат публикувани неговите творби. А въпросното издателство не ме е търсило и не познавам авторката, която се е наела да преразказва Радичков. Но пък защо не - нали и децата ще го преразказват. Това е идеята", коментира синът на писателя, Димитър Радичков.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
"Баща ми е достъпен, достатъчно издаван. Може да се прочете поне на 100 места в интернет. Всеки може да види оригинала на разказа. Не искам да коментирам преразказа, не съм го чела", каза сестрата на Димитър - Роза.