Синдикат "Образование" се обяви против онлайн обучението по време на грипна епидемия.
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
В своя позиция те посочват, че не е редно болни ученици да бъдат принуждавани да се обучават и болни учители да изпълняват своите трудови задължения.
Според председателят на синдиката д-р Юлиян Петров не е релевантно въвеждането на дистанционно обучение в области с около 30% болни ученици и учители. По думите му онлайн обучението е в интерес на учениците, но не кореспондира със способността на учителите да изпълняват служебните си задължения когато са болни.
Още: Страната в плен на грипната епидемия
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас
В тази връзка синдикат "Образование" е направил национално изследване, с участие на учители и родители. 89,6% от запитаните не смятат, че е редно да се провежда онлайн обучение по време на грипна епидемия.
На срещуположното мнение са 10,4% от респондентите. 38,5% от анкетираните смятат, че трябва да се осигури заместващ учител за онлайн обучението, ако титуляра е болен. 50,1% са на противоположното мнение.
Още: МОН няма основание да обявява грипна ваканция
Още: Нова идея: Отпадане на външното оценяване в 10. клас и задължителна матура по математика
По-дълга ваканция?
Участниците в изследването на синдикат "Образование", в по-голямата си част, (69.8%) подкрепят удължаването на междусрочната ваканция от един на четири дни, така че тя да е от 5 февруари до 9 февруари. 25, 3 % смятат, че междусрочната ваканция трябва да се увеличи с 2 дни, а 2,8 % са на мнение, че не трябва да се удължава.
Още: Тест PISA: Каква оценка ще изкара учителският синдикат на КТ "Подкрепа"? (СНИМКИ)
Още: Нова програма ще подготвят олимпийци по математика
Още: Образователният министър поиска ВУЗ-овете да завишат изискванията към студентите
СО "Подкрепа" предлага МОН да увеличи междусрочната ваканция с два или четири дена. Те подчертават, че това е в интерес на опазване здравето на ученици и учители.
Припомняме, че в близо половината области в страната вече е обявена грипна епидемия. В Пловдив и Ямбол учениците преминаха на онлайн обучение точно в навечерието на финала на първия срок.