Министерският съвет прие решение за увеличаване на средствата от българската страна в споразумението между България и САЩ относно Българо-американската комисия за образователен обмен "Фулбрайт".
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Образователният обмен между САЩ и България под егидата на програма "Фулбрайт" започва още през 1967 година. Ежегодно отпусканите средства от американския Конгрес са в размер на около 600 000 долара. От българска страна първоначално отпусканите от българското правителство 40 000 долара годишно от 2009 година са увеличени на 140 000 долара. Сега МОН може да започне поетапно увеличение с 30% за следващите 2 до 3 години, след което ще се проведат отново преговори и ще се подготви финансов план от 2021 година или 2022 година нататък.
Между 1967 и 2018 година общият брой стипендианти възлиза на 1316 души. 594 българи и 722 американци са получили Фулбрайтови стипендии в различни категории - учени и преподаватели, магистри и докторанти, помощник-учители по английски език, млади изследователи, професионалисти и специалисти в държавния и неправителствения сектор. През последните 3 години Комисията се съсредоточи върху набиране за участие в програмата на водещи български учени в областта на точните науки, тъй като нарастващ интерес към тях се наблюдава както от МОН, така и от Държавния департамент на САЩ.