Резултатите от PISA са катастрофални за учителите. Те са огледало. Ако ние не се справяме, резултатите ще са такива, дори и по-лоши. Това, което трябва да се направи е да се променят очакванията. Години наред казваме на учениците, че те се справят зле. Затова и те се справят зле. Това мнение изрази учителят Петър Вълков в ефира на Нова телевизия. Вчера стана ясни, че уменията на нашите ученици е под критичния праг. Те са на последно място по математика и предпоследно по четене в ЕС.
ОЩЕ: PISA 2022: Учениците у нас нямат елементарни знания по математика и четене (ВИДЕО)
Как стигнахме дъното?
Учителят Данаил Райков смята, че трябва да се свали прожектора от учениците и да се насочи по-нагоре – към учителите, директорите, МОН. „Ние не можем да сменим хората. Трябва да подпомогнем учителите и директорите. А оттам да се движи и нагоре, и надолу“, заяви преподавателят.
„Един от сериозните проблеми е ниското качества на обучение на учителите, които не се обучават качествено“, заяви Александър Ангелов, който е управител на Център за творческо обучение.
Траянов обясни, че тестът PISA са въпроси и казуси, които могат да ти се случат в реалния живот. „Трябва да се разбира идеята. Всеки от нас трябва да може да прилага тези математически термини – при купуването на застраховка, при вземане на кредит“, даде пример той.
ОЩЕ: Образователният министър не очаква по-добри резултати на учениците на PISA 2023
„Зад тези задачи седят мисловни процеси. В учебниците е имало и продължава да има такива задачи. Но трябва да се обясни на учениците как да ги приложат в живота“, смята Райков.
Колегата му Петър Вълков заяви, че бюрокрацията в образованието е голяма и изискванията са големи. „Изискванията те задължават да правиш определени неща. Има учители, които правят уроците много интересни, но това не е благодарение на системата“, заяви той.
Траянов заяви, че задача на учителя е да обясни приложимостта на дадена формула в живота ни.
Според Ангелов родителите могат да помогнат с елементарни примери от живота.