Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петков: Правителството ще е платформата, която ще свърже университетите с бизнеса

02 юни 2022, 09:47 часа • 1281 прочитания

Премиерът Кирил Петков участва в откриването на семинар за сътрудничеството между университетите и частния сектор в България и заяви, че скоро правителството ще бъде платформата, която ще среща двата интереса, "за да може страната ни да прогресира напред".

В залата на Дома на Европа в София министър-председателят и ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Цветан Кюланов откриха официално българо-скандинавския семинар "Сътрудничеството между университетите на бъдещето и частния сектор“.

"Тази тема е много близко до моето сърце. Няма икономика, която да се радва на растеж, ако няма връзка между университетите и бизнеса. Защо? Защото още през 1928 г. един известен Харвардски професор казва – има 4 цикли в една икономика. Започва се от място, на което няма иновации, след това академичната общност трябва да направи изобретения – това зависи от инвестициите ни в образованието. Нивото на тези изобретения е предпоставка за иновации, но не е цялата картина. Следващата стъпка са самите иновации. Те не са нищо повече от изобретения, които обаче могат да се приложат в бизнеса – тук е ролята на предприемачите. Другата стъпка е тези иновации да се репликират и да се качим на следващото ниво на икономиката. Ако няма изобретения и добро образование, няма как да има иновации. Ако няма връзка между университетите и бизнеса, пак няма иновации – има само научни трудове, които ще останат нереализирани с години", заяви Петков.

"Тук магията е как да направим тази връзка. Има два подхода. Единият е бизнесите да следят какви са изобретенията, които се случват в университетите, харесват си някое и го развиват. Това е малко като лотария. Шансовете са сравнително малки. По-приложимият метод е бизнесът да отива с реални проблеми в университетите и учените да правят тези произведения, решавайки проблемите. Тогава тази връзка е много по-адекватна", добави премиерът.

Той каза, че с образователния министър акад. Николай Денков са обсъждали, че трябва бизнесът да бъде част от академичната общност, както и академичната общност да работи с бизнеса в една непрекъсната взаимовръзка за решаване на реални проблеми. Така всички таланти и ресурси ще се концентрират в правилната посока, смятат двамата.

"Нивото на иновациите също зависи от това колко е развит самият бизнес. Ако има добри иновации, има по-голяма печалба. Но трябва да имаме по-голям стимул за учените. Те трябва да знаят, че ако направят изобретение на световно ниво, могат да го реализират в България. По този начин запазваме човешкия капитал тук", заяви Петков.

"Вярвам, че България е абсолютно способна да бъде лидер в тази посока с лидерство от страна на академията, с бизнеси, които осъзнават, че няма как да имат високи печалби, ако не работят с университетите. Вярвам, че скоро правителството ще бъде точно тази платформа, която ще може да среща двата интереса и България да прогресира напред", завърши речта си премиерът.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес