"Системата на образованието не е цел само по себе си. Особено системата на масовото образование е много скорошен в историческа перспектива продукт. То е възникнало в Европа през 19 век и е тясно свързано с няколко важни процеса. Става въпрос за процесите на модернизация на западноевропейските общества, което означава превръщането им от селски в градски. От земеделски и традиционни в индустриални. Те са свързани в появата на модерната централизирана държава и нейните силови структури - администрация и армия.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
На второ място това е масовата индустрия, която е свързана с необходимостта от наукоемко производство и оттам с образовани производители. На трето място е създаването на модерните нации, които са продукт на един целенасочен образователен процес, който е функция най-вече на една държава.
Тези три фактора извикват на повърхността необходимостта и проблемите, свързани с масовата образованост". Това заяви преподавателят и бивш депутат от БСП професор Иво Христов в предаването "Поправете ме, ако греша".
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН
"Имайте предвид, че в историческа перспектива, в по-голямата част от своето съзнателно или несъзнателно съществуване - човечеството е било неграмотно. Мръднете вляво или вдясно от т.нар. развит свят, отидете в Централния Азия, в Афганистан или в Амазония и ще видите, че там хората си пребивават блажено в това състояние, без да имат някаква необходимост от образованост. Там не е важно да изчислите корен квадратен или алгоритъм, но е много важно как ще убиеш прасе или как да се спасиш от ягуар. Много важни други познания, но те не изискват образованието като целенасочена систематична дейност.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: По-големи учителските заплати, но различно: Данни с колко иска да ги вдигне служебното правителство
Още: Ученици играха кючек върху чиновете в гимназия в Ихтиман
Модерната армия обаче изисква грамотни хора. Неслучайно на княз Бисмарк се приписват думите, че когато Германия побеждава Франция във войната от 1871 година, не просто пруската армия е победила френската, а пруското училище е победило френското, което е точно така.
Вторият императив е нуждата от нуждата от масова грамотна работническа класа, която за да бъде ефикасна, трябва да бъде грамотна. В противен случай вие ще има неграмотни работници, оттам лошо производство и загуби. И в този смисъл не са никак случайни двойните концентрични усилия и на държавите, а и на самите капиталисти да започнат да създават грамотни работници, тъй като те имат егоистичен интерес от това.
Припомнете си как проф. Иво Христов определи българските елити в интервю пред Actualno.com.
Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"