Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Образованието не бива да е самоцел, смята проф. Иво Христов (ВИДЕО)

02 юни 2021, 12:23 часа • 5109 прочитания

"Системата на образованието не е цел само по себе си. Особено системата на масовото образование е много скорошен в историческа перспектива продукт. То е възникнало в Европа през 19 век и е тясно свързано с няколко важни процеса. Става въпрос за процесите на модернизация на западноевропейските общества, което означава превръщането им от селски в градски. От земеделски и традиционни в индустриални. Те са свързани в появата на модерната централизирана държава и нейните силови структури - администрация и армия.

Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища

Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата

На второ място това е масовата индустрия, която е свързана с необходимостта от наукоемко производство и оттам с образовани производители. На трето място е създаването на модерните нации, които са продукт на един целенасочен образователен процес, който е функция най-вече на една държава.

Тези три фактора извикват на повърхността необходимостта и проблемите, свързани с масовата образованост". Това заяви преподавателят и бивш депутат от БСП професор Иво Христов в предаването "Поправете ме, ако греша".

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

"Имайте предвид, че в историческа перспектива, в по-голямата част от своето съзнателно или несъзнателно съществуване - човечеството е било неграмотно. Мръднете вляво или вдясно от т.нар. развит свят, отидете в Централния Азия, в Афганистан или в Амазония и ще видите, че там хората си пребивават блажено в това състояние, без да имат някаква необходимост от образованост. Там не е важно да изчислите корен квадратен или алгоритъм, но е много важно как ще убиеш прасе или как да се спасиш от ягуар. Много важни други познания, но те не изискват образованието като целенасочена систематична дейност.

Модерната армия обаче изисква грамотни хора. Неслучайно на княз Бисмарк се приписват думите, че когато Германия побеждава Франция във войната от 1871 година, не просто пруската армия е победила френската, а пруското училище е победило френското, което е точно така.

Вторият императив е нуждата от нуждата от масова грамотна работническа класа, която за да бъде ефикасна, трябва да бъде грамотна. В противен случай вие ще има неграмотни работници, оттам лошо производство и загуби. И в този смисъл не са никак случайни двойните концентрични усилия и на държавите, а и на самите капиталисти да започнат да създават грамотни работници, тъй като те имат егоистичен интерес от това.

Припомнете си как проф. Иво Христов определи българските елити в интервю пред Actualno.com.

Още: tbi bank и УНСС създават нови възможности за студенти с първата "Академия за таланти"

Още: Българските четвъртокласници все по-добри по математика и природни науки, изпреварват много свои връстници

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес