Започваме септември присъстване, с максимално спазване на дистанция, дезинфекция, дисциплина. Ще се стараем отделните паралелки да не се срещат. Това заяви директорът на 51-во училище „Елисавета Багряна” Асен Александров, който коментира експертна среща в МОН. Какъв скандал имаше преди години с него, припомнете си ТУК!
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Според Александров, учителят ще дава личен пример и ще стои на разстояние от учениците. А на въпрос на БНТ дали учителите ще носят маски и/или шлемове постоянно, Александров заяви, че това ще става в затворени пространства, но когато учителят преподава, може да я маха.
Специално за 51-во училище в София, Александров каза, че се мисли дори да има указания за движение по коридорите, с маркировка, за да няма смесване на потоци.
Много е важно родителите да знаят какво се случва в конкретното училище, което учи детето им, коментира и Цвета Брестничка от Асоциация „Родители”. Тя настоя, че ще е много важно да се ползва и чуждестранен опит – от държави, в които учебната година почва по-рано.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Брестничка попита и как деца в затруднено положение ще могат да имат достъп до електронно образование т.е. дистанционно обучение, като подчерта, че държавата трябва да оказва помощ. Същото е положението и за деца със специални потребности.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Не бива да има карантина и дистанционно обучение за цялата държава, защото има определени населени места, където нито един човек досега не е боледувал. Училище по училище, населено място по населено място ще се решава, обобщи Александров.
Трябва да има подкрепа за родителите при затваряне на паралелки - родителите ще трябва да осигурят човек, който да е с детето вкъщи. Оттук-нататък родителите са в пълна безизходица какво да правят, ако детето им е вкъщи - включително за детските градини и яслите се отнася. Затова предлагаме периодът, в който родителят е с детето, следва да е в болничен или да има допълнителен отпуск, каза Брестничка. Тя добави, че тези мерки следва се консултират с работодателските организации. Трябва да има пакет от мерки, не да се мери с един аршин, подчерта Брестничка.
За финал Брестничка посочи, че следва да се обмисли вариант дистанционно обучение по желание - когато дадено дете е с компроментиран имунитет или пък член на семейството е в рискова група и дете може да го зарази.
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Още: "Коронавирусът у нас: 12 смъртни случая за ден, спад в процента на положителни тестове"