От следващата учебна година най-малките в училище - учещите от I-ви до IV-ти клас, няма да имат бележник. Вместо това ще им бъде създадено портфолио, като в него ще се следи развитието на съответното дете като ученик и постиженията му.
Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации
Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище
Около 11 000 ученици ще бъдат засегнати от промяната, която значи, че за тях няма да се пишат познатите досега оценки от шестобалната система (от 2 до 6). Според експерти обаче е необходимо знанията и уменията на децата да бъдат документирани.
Портфолиото ще е индивидуална папка с учебни материали, показващи не само реалните знания на ученика, но и усилията, които той е положил, за да стигне до тях, твърдят от МОН, информира Нова телевизия. Портфолиото трябва да даде и допълнителна информация за ученика - като таланти и интереси или наличие на специални образователни потребности.
Със съдържанието на портфолиото ще се запознават и учителите от горен курс, които поемат децата след завършване на IV-ти клас.
Още: МОН оказва по-сериозна подкрепа за учениците със СОП
Още: Хомофобията, Старият Завет и часовете по религия: Отговорът на Вълчев внесе яснота (ВИДЕО)
За да бъде извършена промяната, държавата ще трябва да похарчи общо 350 000 лева.
Учителите, които от години прилагат този метод, твърдят, че така децата имат стимул да са по-внимателни и да работят по-добре. Причината - залага се на конкурентното начало при деца, на състезанието, а това изкарва най-доброто от тях.