От следващата учебна година най-малките в училище - учещите от I-ви до IV-ти клас, няма да имат бележник. Вместо това ще им бъде създадено портфолио, като в него ще се следи развитието на съответното дете като ученик и постиженията му.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Около 11 000 ученици ще бъдат засегнати от промяната, която значи, че за тях няма да се пишат познатите досега оценки от шестобалната система (от 2 до 6). Според експерти обаче е необходимо знанията и уменията на децата да бъдат документирани.
Портфолиото ще е индивидуална папка с учебни материали, показващи не само реалните знания на ученика, но и усилията, които той е положил, за да стигне до тях, твърдят от МОН, информира Нова телевизия. Портфолиото трябва да даде и допълнителна информация за ученика - като таланти и интереси или наличие на специални образователни потребности.
Със съдържанието на портфолиото ще се запознават и учителите от горен курс, които поемат децата след завършване на IV-ти клас.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
За да бъде извършена промяната, държавата ще трябва да похарчи общо 350 000 лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Учителите, които от години прилагат този метод, твърдят, че така децата имат стимул да са по-внимателни и да работят по-добре. Причината - залага се на конкурентното начало при деца, на състезанието, а това изкарва най-доброто от тях.