Ключът за решаването на проблема с отпадналите от училище деца е най-вече в ръцете на местната власт. Това каза пред журналисти във Велинград Красимир Вълчев, главен секретар на МОН, съобщи агенция "Фокус".
Вълчев припомни, че факторите за трайното отпадане на ученици от образователната система са много, а за справяне с проблема трябва да се наблегне на междуинституционалната работа. Целта е децата да се привлекат към образованието още в предучилищна възраст. В процеса обаче по-важни са общините и Агенцията за социално подпомагане, с които МОН работи, подчерта Красимир Вълчев. Според него са нужни повече усилия от страна на някои общини, за да се спазват нормите, разписани в Закона за предучилищното и училищно образование. Главният секретар на МОН каза още, че в последните години има малки вариации в броя на отпадналите ученици, като не може да се говори за тенденция, защото има години с лек спад в броя, както и такива с увеличение. Вълчев припомни, че сред основните цели на ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ е до 2020 г. процентът на трайно отпадналите да бъде под 11%. По последни данни те са около 13 на сто.
От своя страна Наталия Михалевска, началник на отдел „Училищна система“ към дирекция „Организация, контрол и инспектиране“ в МОН, добави, че и сега общините изготвят списъци с имената на децата, които трябва да постъпят в училище.
Тепърва обаче трябва да се работи за по-сериозното споделяне на отговорността между родители, учители и местна власт, за да се контролира, че децата ще продължат образованието си, подчерта Михалевска. Тя уточни, че по програмата „Твоят час“, която стартира наскоро, също има заложени средства за работа със семействата, особено на децата от малцинствата, застрашени най-много от отпадане, ако учебните заведения заложат подобни проекти.