Обмисля се създаването на нова професионална квалификация в детските ясли - специалист по ранно детско развитие.
Още: Заради снега: Дървена ваканция в Шуменско и част от Община Поморие
Това стана ясно от думите на министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на изслушване в ресорната парламентарна комисия.
Поводът - преди два месеца бе създадена междуведомствена група между здравното, социалното и образователното министерство, с фокус върху работещите в яслите специалисти. Министър Цоков беше категоричен, че детските ясли няма да бъдат ликвидирани като институция, а ще се развиват в посока на това да осигуряват допълнителна помощ за развитието на децата от 0 до 3-годишна възраст.
Още: Повече пари за детските градини и педагогическа подкрепа в яслите през 2024 г.
Още: Алма матер отново посреща бъдещите си кандидат-студенти в деня на отворените врати (СНИМКИ)
Още: По програма "Стамболов": Държавата не спонсорира обучението на студенти в топ университети в чужбина
Самата идея е детските ясли да се прехвърлят от Министерството на здравеопазването към МОН.
Освен това се предвижда и увеличаване броят на медицински сестри в яслите, както и на специалистите, завършили педагогика. Според ресорният министър със създаването на новата професия, медицинските сестри ще получат важна подкрепа в лицето на помагащите им специалисти.
Още: Министър Красимир Вълчев обеща увеличение на учителските заплати с 15%
Още: Заради ръст на болните: 6 и 7 февруари ще са неучебни в девет общини в Пловдивска област
"Обсъждаме с университетите създаването на такава специалност за ранно детско развитие, която да даде добавена стойност на работата в детските ясли", съобщи министърът.
По време на изслушването на Цоков в ресорната комисия стана ясно още, че вече се подготвят и законодателни промени с цел детските ясли да бъдат институцията, от която се дава по-цялостна подкрепа за развитието на децата в най-ранна детска възраст.
Още: Красимир Вълчев: По-важно е да има матура по математика, отколкото външно оценяване след 10 клас
Още: МОН няма основание да обявява грипна ваканция
Още: Денков потвърди: Без такси за студентите държавна поръчка, но се увеличава контролът (ВИДЕО)
"Особено тези деца, които са родени в пандемията и са престоявали вкъщи - имат сериозни потребности, свързани с емоционалната им интелигентност и развитие", подчерта проф. Цоков.
Безплатното висше образование
Образователният министър получи и въпроси относно отпадането на таксите за обучение за студентите държавна поръчка във висшите училища. Цоков напомни, че студентите все пак трябва да платят семестриалната си такса за втория семестър.
Още: Образователният министър каза кога университетите ще върнат таксите на студентите си
По думите му до един месец от влизане на закона в сила средствата за компенсация на студентите ще се преведат към университетите, а на свой ред те ще са длъжни да ги възстановят в рамките на два месеца.
"Компенсирането на тези такси за обучението на студентите ще даде възможност за по-широк ход и повече младежи да се насочат към кандидатстване за държавна поръчка", каза министърът.
Снимки: БГНЕС