Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кунева: По-добре с професия, която гарантира добра заплата, отколкото безработен с диплома

07 юни 2016, 11:33 часа • 1164 прочитания

По-добре да имаш професия, която гарантира сигурна работа, добра заплата и по-добър стандарт на живот, отколкото да си безработен с диплома за висше образование, каквато е например ситуацията в туризма, където едва 20% от завършилите си намират работа. Това заяви вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева на втората национална конференция за развитие на професионалното образование в България.

Кунева съобщи, че първите ученици, които ще учат по новия Закон за професионалното образование ще са постъпващите в 8-и клас за учебната 2016/2017 г.

„Българското правителство в следващите месеци и години ще има неотменно фокус върху образованието. Няма българско правителство, което да не иска да се похвали с резултати в образованието. Въпросът е какво сме готови да дадем, за да се случи това”, каза Кунева. Според нея подкрепата за образование минава през подкрепа за учителя. Това може да направи обществото ни силно и хомогенно, смята тя.

„Имаме обща национална цел, може да спорим с кое да започнем първо - аз казвам учителя, въпросът е да бъдем водени от една голяма цел-качество на образованието от детската градина до учене през целия живот. Осъзнаването на тези процеси като вечни е много важно, за да постави не просто образованието ни, но и животът и икономиката ни”, подчерта министърът на образованието.

Просветният министър допълни, че образованието е престиж. „Учи, за да работиш е чудесна първа крачка, а след това работи, за да учиш винаги е следващата крачка, която се надявам, че след някоя и друга година може да бъде предмет на допълнително разширяване”, категорична бе Меглена Кунева.

Тя представи и новите промени в закона за професионалното образование. Те са насочени към практическа и ориентирана към пазара на труда подготовка, обясни министърът. Ориентирани са към повече практика в реална работна среда и възможност за участие на бизнеса във всеки един момент на обучението.

Със закона се въвеждат нови изисквания за придобиване на професионална квалификация за ученици, навършили 16 г. Регламентират се изискванията за държавни стандарти за придобиване на професионална квалификация.

Заличават се професионалните училища и се регламентира откриването, преобразуването и закриването на професионалните колежи. Разширяват се функциите на общините, които най-добре могат да преценят какви кадри са най-нужни на региона, за да бъдат задържани младите хора да останат, но и да имат добър стандарт на живот. Младите няма как да бъдат задържани, трябва да бъдат убедени, каза Кунева. Самите изисквания за колежите пък щели да бъдат разработени в подзаконови актове до след 6 месеца след влизането на закона в сила.

Променя се в съдържанието на учебните планове и съотношението между теоретично и практическо обучение, в полза на практиката в реална работна среда. Урежда се завършването на професионалното образование и регламентирането му като средно.

„Непрекъснато говоря за образование с премиера. Правителството, включително в лицето на премиера, ще има неотменно на фокус образованието в следващите години. И това е добрата новина", смята Меглена Кунева. „Няма правителство, което да не иска да се похвали с резултатите в образованието. Въпросът е какво сме готови да дадем, за да се случи това. Да бъдем водени от голямата цел - качество на образованието от детската градина до учене през целия живот, допълни тя. И определи осъзнаването на тези процеси като вечни за много важно, за да постави нашата икономика в релсите, които ще ни убедят, че се случват нещата”, каза просветният министър.

Тя увери, че когато законът се приеме, ще има гарантиран достъп на участие на бизнеса, възможност децата да работят и учат паралелно, както и силно въвличане на общините. Това са трите стълба, на които трябва да стъпи професионалното образование, за да е устойчиво, смята Меглена Кунева.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес