Ще се работи за промяна на висшето образование, за да бъде то по-качествено, през работещи инструменти като рейтинговата система. Това каза пред журналисти във Велинград вицепремиерът и просветен министър Меглена Кунева
Кунева поясни, че критериите за качество трябва да срещнат тези на трудовия пазар.
„Висшето образование има за цел не просто да знаеш, а да си намериш работа“, категорично заяви министърът, цитирана от Фокус.
Тя подчерта, че масовостта не е единственото мерило за качество. Висшите учебни заведения (ВУЗ) трябва да предложат различни възможности като опреснителни курсове и допълнителна квалификация, за да се увеличи конкурентоспособността на страната ни.
„Българинът престава да учи на 31-32 години, а това е много лошо в условията на икономиката в 21 век“, алармира министърът. Тя обясни, че тази година броят на субсидираните студенти е намален с 9000.
„Парите за висшето образование няма да бъдат намалени, тоест ако университетите имат проблеми, то това ще бъде заради сратегическото им планиране на разходите“, коментира и главният секретар на Министерството на образованието и науката (МОН) Красимир Вълчев.
Финансовото състояние и мениджмънтът на средствата на ВУЗ-овете не могат да бъдат свалени от плещите им от Министерството на финансите е, каза още Меглена Кунева, в отговор на запитана относно предупреждението на министър Владислав Горанов, че са възможни фалити на висши учебни заведения.