Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Красимир Вълчев: Целта ни е максимум присъствено обучение на ученици и студенти

05 октомври 2020, 22:40 часа • 2958 прочитания

"Целта ни е максимум присъствено обучение. По всичко изглежда, че през стартиралата учебна и академична година пандемичната ситуация ще продължи, през цялата година. Все пак тази година ще бъде по-ефективна от миналата, защото очакваме цялата година обучението да бъде присъствена". Това каза за БГНЕС министърът на образованието Красимир Вълчев преди началото на тържествената церемония по отбелязването на 20 години от създаването на Националното представителство на студентските съвети в Република България.

"Вероятно ще имаме прекъсване в училища, както сме имали и предишни години, когато дойдат сезонните грипни вируси. Много вероятно е тази година да не ни се разминат, но това няма да бъде ваканция както предходните години, а ще бъде обучение в електронна среда", категоричен бе министърът.

Красимир Вълчев припомни, че учебната година за учениците е стартирала с 0,5% паралелки, които са работили в електронна среда. „Това означава 5 на 1000. Ако се задържи този средно дневен брой заразени вероятно това ще бъде и числото, т.е. 5 паралелки няма да учат, 995 ще учат“, обясни министърът. 

Той добави, че ако в началото е имало единични случаи на заразени в системата на средното образование, то сега имаме два случая, в които може да се говори за превръщането на училище в гнездо на заразата. „За първи път или втори път, след случая в Габрово може да говорим, че вече имаме гнездо на разпространение вътре в училището. По добре е да излизат отделни училища, различни паралелки в обучение в електронна среда, но цялата система да остане отворена“, категоричен е Вълчев.

Здравният министър проф. Костадин Ангелов, който също присъстваше на церемонията увери, че към момента ситуацията не изисква затягане на мерките. „Не предвиждаме затваряне под каквато и да е форма. Не предвиждаме увеличаване или затягане на мерките. Числата са такива, че към момента ни дават сигурност, че мерките към настоящия етап работят“, увери той и добави, че голяма част от заразените нямат нужда от болнично лечение. „Процентите на заетост на леглата позволяват мерките да не бъдат пипани. Никой не готви нищо за затваряне“, категоричен е проф. Ангелов.

Интересен факт е, че самият той е бил част от НПСС и негов втори председател. Проф. Ангелов беше удостоен с почетна грамота за заслугите му като част от организацията и успехите, които са били постигнати по негово време.

Новоизбраният председател Даниел Парушев каза, че за 20 г. организацията е постигнала изключително много и припомни, че тя е била учредена през 2000 г. в Свищов. „Това е единствено законоустановена организация в България. Има я в Закона за висшето образование, което може да ни подскаже, че това е организацията, която защитава правата и интересите на студентите“, заяви Парушев и уточни, че те винаги ще влияят върху процесите в държавата. Той уточни, че НПСС е създадена в края на март, но заради пандемията отбелязването на годишнината е било отложено за 5-ти октомври, които не е случаен ден, защото се отбелязва Международния ден на учителя.

„НПСС има много добра комуникация с МОН. Успяхме да получим 98 млн. за студентските общежития и 2 млн. за стипендии и вдигане на размера от 150 на 180 лв.“, посочи Парушев и каза, че управляващите се вслушват в гласа на организацията. От своя страна министърът на образованието потвърди, че имат добра комуникация  и НПСС е  основен партньор в системата на висшето образование.

„Всички теми, които обсъждаме касаят днешните и утрешните студенти. Те участват активно във всички разговори, свързани с промените в системата на висше образование, разговорът за бъдещето на висшето образование. За 20 г успяха да се утвърдят като важна организация в системата на висшето образование. Направиха много по отношение на това да се чуе гласът на студентите, много по отношение на студентския академичен спорт, организират универсиади, участва във всички академични органи на управление, което е много важно“, обясни още министърът.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес