Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Клисарова: Обмисляме увеличаване на стартовите заплати на учителите

31 януари 2014, 10:04 часа • 55248 прочитания

"Третото издание на Рейтингова система за висшите училища е едно от най-добрите в Европа и дава изключително широка база и възможност за сравнение между висшите училища и професионалните направление".

Това заяви министърът на образованието проф. Анелия Клисарова при представянето на третото издание на Рейтинговата система на висшите училища, предаде БГНЕС.

Според Клисарова системата дава и възможност за прозрачност и избор на кандидат-студентите. "Това е база за вземане на управленчески решения, както и възможността да се види каква е реализацията на младите, които са завършили", подчерта Клисарова .

Министърът на образованието съобщи, че от юли се обмисля възможността за увеличаване на стартовите заплати на учителите, но все още не е решено с колко ще бъде това. С повечето средства, които ще остават в училищата от делегираните бюджети, директорите ще имат възможност да увеличат заплатите и на останалите преподаватели, ако решат това, добави професор Клисарова.

Тя коментира и внесеното в НС предложение на Сергей Станишев и Лютви Местан, чиято идея е да отпадне мандатността на ректорите във ВУЗ-овете. Министърът на образованието обясни, че това дава възможност за по-голяма автономия, а всяко учебно заведение може на общото си събрание да определи на колко мандата ще има право ректорът.

Третото издание на рейтинговата система на висшите училища в България потвърждава наличието на големи различия в средните нива на доходи, заетост и реализация. Резултатите показват, че близо 25% от завършилите висше образование в България през последните 5 години не се осигуряват в страната. Делът на безработицата е 4.15%, но едва 46% от наетите работят на позиция, която изисква висше образование.

Сред медицинските специалности и завършилите военно дело се наблюдава най-висока степен на реализация, а студентите от тези специалности, наред със завършилите право са с най-висок успех. Среден месечен доход над 1000 лв. имат завършилите информатика и компютърни науки, проучване и добив на полезни изкопаеми, математика, медицина, политически науки.

Новото издание на рейтинговата система сравнява представянето на 51 висши училища в 52 професионални направления на основата на 70 индикатора, измерващи както различни аспекти на учебния процес, така и реализацията на пазара на труда.

Стандартизираните класации през 2013 г. показват, че 20 различни висши училища имат водещи ексклузивни позиции поне в едно от съществуващите професионални направления, като с лидерски позиции в 18 професионални направление е Софийският университет "Св. Климент Охридски", следван от Медицинският и Техническият университет. Класацията показва, че при медицинските университети няма значение в кой университет учи даден студент, докато при икономическите специалности това оказва тежест.

За пръв път в рейтинговата система е публикувана и информация за най-често срещаните професии и длъжности сред завършилите различни професионални направления и висши училища, а сред новите индикатори е и ползваемостта на научните продукти сред работодателите.

Министър Клисарова уточни, че за най-добре представилите се висши училища в рейтинговата система ще има и бонуси, като ще се определятпо 11 критерия, сред които реализацията на завършилите на пазара на труда е водещ. Ще бъдат разпределени 21.400 млн. лв.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес