В българското законодателство да се уточни, че образованието в дуална форма започва в осми клас, а сключването на трудов договор между ученика и фирмата се сключва в 11 и 12 клас.
Това бе едно от предложението, около което се обедини на среща днес в София Форумът за дуалното образование в рамките на българо-швейцарския проект за дуално образование ДОМИНО („Дуално образование за модерните изисквания и нужди на обществото"). В сегашния текст на Закона за професионално образование и обучение е записано, че дуалната форма се организира в 11 и 12 клас за учениците, навършили 16 години.
Форумът предлага още в законодателството да се уточни, че фирмите, участващи в системата на дуално образование, следва да могат да осигурят не по-малко от 70 процента от задължителното практическо съдържание на обучението. За останалата част училището и фирмите-партньори трябва да изготвят план-график, с който да покриват останалите 30 процента.
Предложенията ще бъдат представени на Работната група по проектозакона за изменение на Закона за професионално образование и обучение.
Темата на дискусиите на днешното заседание бяха процедурите и критериите за включването фирми в системата на дуалното образование и контрола върху качеството на обучението. Форумът координира участието на всички заинтересовани страни за навлизането на дуалната система в българското образование – държавни институции, частни фирми, браншови, бизнес и синдикални организации, местни институции и неправителствения сектор. Главната му цел е да спомогне за успешната реформа на българското професионално образование. Секретариат на Форума е БТШК.
Това бе третата сесия на Форума, който бе учреден на 16 септември 2015 г., като първата му сесия бе открита от тогавашния министър на образованието и науката проф. Тодор Танев и държавния секретар за образование, научни изследвания и иновации на Конфедерация Швейцария Мауро Дел`Амброджо.
По проект ДОМИНО от септември 2015 година се обучават общо 81 ученици в Професионалната гимназия по хранително-вкусови технологии "Проф. Д-р Георги Павлов" в София и Професионална гимназия "Иван Хаджиенов" по специалностите „техник-технолог в производството на мляко и млечни продукти“ и „техник за машини и системи с цифрово програмно управление“. През новата учебна 2016-2017 година предстои включването на три нови професии, нови училища и бизнеси в проекта. С всяка учебна година ще се увеличават часовете за работа на учениците в реална работна среда, като накрая те ще бъдат два дни от седмицата в училище, а в останалите три ще работят по договор и със заплащане в предприятията, включени в системата на дуалното образование. До приключването на ДОМИНО през 2019, се предвижда да бъдат обхванати общо 1 200 ученици в 15 професионални училища, както и десет професии.
Проектът ДОМИНО се изпълнява с финансовата подкрепа на Конфедерация Швейцария по Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Общата му стойност е 3 530 000 швейцарски франка, като 15 процента е съфинансирането от българското Министерство на образованието и науката.